Wptouch gibi eklentiler için mobil tarayıcı/browser listesi

Merhaba arkadaşlar,

Web tabanlı çalışmalar yürüten arkadaşlar artık günümüzde mobil cihazların artmasına bağlı olarak web sitelerini hızlandırmak için mobil arayüz hazırlıyorlar. Hazır scriptler içerisinde birçok eklenti ile bu işlevler yerine getirilebiliyor.

firefox_mobile[1]

Örneğin içlerinden benimde kullandığım WordPress > Wptouch eklentisi. WordPress üzerinde pratik ve benimde eklentiyi kendim için geliştirebildiğim müsait bir alt yapısı olmasından dolayı tercih ediyorum. Kurduğunuzda yaygın olarak kullanılan birçok mobil tarayıcı kullanıcı bilgisi (browser user-agent) yerleşik olarak geliyor.

Test ettiğimde yine bir çok Türkiye de ki farklı model samsung, bada işletim sistemleri olsun biraz geri de kalmış fiyatı 500 TL ‘in altındaki telefonların çoğunda da desteği olmadığını farkettim.

Bu sebeple birkaç günlük çalışma ve testlerle listemi son haline getirdim.

Şuan güncel listeyi indirip kullanabilirsiniz, ben kendi listemde güncelleme yaptıkça burayada güncellemeleri koyacağım. Eğer sizlerinde tavsiyeleri yada farkettiği aksaklık olursa bildirmeleri daha kaliteli hizmet vermemize olanak sağlayacağından onlara da çok teşekkür ederim.

Mobile Browser User-Agent List – Mobil Cihazlar Kullanıcı Tarayıcı Bilgileri Listesi

[highlight]

Mobi, Mobile, MMP, 240×320, 400X240, adsbot-google, Android, AvantGo, bada, BlackBerry, BlackBerry9530, BlackBerry9500, BlackBerry9520, BlackBerry 9780, Blazer, Bolt, Cellphone, cupcake, Danger, DoCoMo, Doris, Dorothy, dream, Elaine/3.0, EudoraWeb, Fennec, froyo, Googlebot-Mobile, GoBrowser, hiptop, IEMobile, iphone, ipod, ipad, Iris, KDDI, KONKA, KWC, KYOCERA/WX310K, LG-TU915 Obigo, LGE VX, LG/U990, Maemo Browser, MIB, MIDP-2., Minimo, MMEF20, MOT-V, Mobile Safari, MobilePhone, MSIE 3, MSIE 4, MSIE 5, MSIE 6, NetFront, Newt, Nintendo Wii, Nitro, Nokia, Nokia5800, Opera Mini, Palm, PalmOS, PlayStation Portable, portalmmm, ProxiNet, sam-, samsung-, sharp, SEC-, SEMC-Browser, SHARP-TQ-GX10, SHG-i900, SIE-, Skyfire, Small, Smartphone, SonyEricsson, Symbian OS, SymbianOS, TeaShark, Teleca, TS21i-10, UCWeb, UCBrowser, UP.Browser, UP.Link, uZard, webmate, Windows CE, WinWAP, YahooSeeker/M1A1-R2D2, ZuneWP7

[/highlight]


Google ile gelen arama sonuçları:

  • bada icin tarayici
  • browser eklentiler
  • mobile user agent
  • Uc browser eklentiler
  • 240 320 turkce tarayici
  • bada 2 tarayıcı hızlandırma
  • bada 2 uagent
  • bada eklenti
  • bada sistemleri için mobil browser
  • boroser mobil gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.