Windows 7 de Arama İpucuları

Windows 7`de arama birkaç harfi arama kutusuna yazmak kadar kolay olabilir, ancak kullanabileceğiniz gelişmiş arama teknikleri de vardır. Dosyalarınızı aramak için bu teknikleri bilmek zorunda değilsiniz, ancak nerede aradığınız ve ne aradığınıza bağlı olarak bu teknikler yardımcı olabilir.

İpucu

İpucu

Dosyanın türünü biliyorsanız arama kutusuna yalnızca dosya uzantısını (örneğin, “JPG”) girebilirsiniz. Windows`da temel aramalar hakkında daha fazla bilgi için bkz. Dosya veya klasör bulma.

İşleç ekleme

Aramayı daraltmanın bir yolu VE, VEYA ve DEĞİL işleçlerini kullanmaktır. Bu işleçleri kullanırken, tüm harfleri büyük yazmanız gerekir.

İşleç Örnek Şunları bulur
VE tropik VE ada “Tropik” ve “ada” sözcüklerinin ikisini de içeren dosyaları bulur (bu sözcükler dosyada farklı yerlerde bulunsalar bile). Basit metin arama yönteminde, bunun sonucu “tropik ada” yazmak ile aynıdır.
DEĞİL tropik DEĞİL ada “Tropik” sözcüğünü içeren, ancak “ada” sözcüğünü içermeyen dosyaları bulur.
VEYA tropik VEYA ada “Tropik” veya “ada” sözcüklerinden herhangi birini içeren dosyaları bulur.

Arama filtreleri ekleme

Arama filtreleri dosyaları özelliklerine göre (örneğin, yazar veya dosya boyutu) aramayı çok daha kolaylaştıran yeni bir Windows 7 özelliğidir.

Aramanıza bir arama filtresi eklemek için

 1. Aramak istediğiniz klasörü, kitaplığı veya sürücüyü açın.
 2. Arama kutusunu ve sonra bir arama filtresini (örneğin, Resimler kitaplığındaÇekildiği tarih: ) tıklatın.
 3. Kullanılabilir seçeneklerden birini tıklatın. (Örneğin, Çekildiği tarih:`i tıklattıysanız, bir tarih veya tarih aralığı seçin.)
  Arama kutusunda "Çekildiği Tarih" arama filtresinin resmi“Çekildiği tarih” arama filtresi

Bir aramaya birden fazla sayıda arama filtresi ekleyebilir ve hatta aramanızı daha da iyileştirmek için arama filtrelerini normal arama terimleriyle birlikte kullanabilirsiniz.

Arama kutusunda "Etiketler" arama filtresi menüsünün resmiÇok uzun süre önce çekilmiş “aile” etiketli bir resmi aramak için iki arama filtresi kullanabilirsiniz.

Nerede aradığınıza bağlı olarak yalnızca bazı arama filtreleri kullanılabilir. Örneğin, Belgeler kitaplığında arıyorsanız, Resimler kitaplığında gördüklerinizden farklı arama filtreleri görürsünüz. Hangi filtreleri göreceğinizi belirleyemezsiniz, ancak bir kitaplığın en iyileştirileceği dosya türünü değiştirebilirsiniz. Bu da, o kitaplıkta ararken hangi arama filtrelerinin kullanılabileceğini değiştirir. Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için bkz.Kitaplığı özelleştirme.

Bir aramayı iyileştirmek için anahtar sözcükler kullanma

Arama kutusunda tıklatıldığında görünmeyen bir özelliği filtrelemek istiyorsanız özel anahtar sözcükler kullanabilirsiniz. Bu da tipik olarak özellik adından sonra iki nokta üst üste işaretini, bazen bir işleci ve sonra da bir değeri içerir. Anahtar sözcükler büyük/küçük harfe duyarlı değildir.

Örnek arama terimi Şunu bulmak için kullanın
System.FileName:~<“notlar” Adı “notlar” ile başlayan dosyalar. ~< işareti “ile başlayan” anlamına gelir.
System.FileName:=”üç aylık rapor” “Üç aylık rapor” adlı dosyalar. = işareti, “tam olarak aynı” anlamına gelir.
System.FileName:~=”pro” Adı “pro” sözcüğünü veya başka bir sözcüğün parçası olarak pro karakterlerini içeren (“proses” veya “prosedür” gibi) dosyalar. ~= işareti “içerir” anlamına gelir.
System.Kind:<>resim Resim olmayan dosyalar. <> işareti “değildir” anlamına gelir.
System.DateModified:05/25/2010 Bu tarihte değiştirilmiş olan dosyalar. Belirli bir yılda herhangi bir zamanda değiştirilmiş olan dosyaları bulmak için “System.DateModified:2010” da yazabilirsiniz.
System.Author:~!”herb” Adında “herb” olmayan yazarları olan dosyalar. ~! işareti “içermez” anlamına gelir.
System.Keywords:”gün batımı” Gün batımı sözcüğüyle etiketlenmiş dosyalar.
System.Size:<1mb Boyutu 1 MB`tan küçük olan dosyalar.
System.Size:>1mb Boyutu 1 MB`tan büyük olan dosyalar.
Not

Not

Joker karakter olarak tek bir karakter için soru işaretini (?) ve herhangi bir sayıda karakter için de yıldızı (*) kullanabilirsiniz.

Ayrıca arama anahtar sözcüklerini birleştirmek için VE, VEYA ve DEĞİL işleçlerini kullanabilirsiniz. (Ayraçların kullanımının bir arama teriminin etkisini nasıl değiştirdiğini not edin.)

Örnek arama terimi Şunu bulmak için kullanın
System.Author:Charlie VE Herb Yazarı Charlie olan ve aynı zamanda dosya adında veya herhangi bir dosya özelliğinde Herb içeren tüm dosyalar.
System.Author:Charlie VESystem.DateModified:>2009 Yalnızca yazarı Charlie olan 2009 yılından sonraki dosyaları bulur.
System.Author:(Charl* VE Herb) Yazarı Charles ve Herb veya Charlie ve Herb olarak görünen dosyalar.
System.Author:”Charlie Herb” Adı tam olarak bu olan bir kişi tarafından yazılmış dosyalar.

Doğal dil araması kullanma

Aramaları daha basit bir yolla, iki nokta üst üste kullanmadan ve büyük harfli VE veya VEYA girmenize gerek olmadan yapmak için Doğal dil aramasını etkinleştirebilirsiniz. Örneğin, şu iki aramayı karşılaştırın:

Doğal dil olmadan Doğal dil kullanarak
System.Music.Artist:(Beethoven VEYA Mozart) müzik Beethoven veya Mozart
System.Kind:belge System.Author:(Charlie VE Herb) belgeler Charlie ve Herb

Doğal dil aramasını etkinleştirmek için

 1. Klasör Seçeneklerini açmak için Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası`nı, Görünüm ve Kişiselleştirme`yi ve ardından Klasör Seçenekleri`ni tıklatın.
 2. Arama sekmesini tıklatın.
 3. Doğal dil araması kullan onay kutusunu seçin.

Doğal dil araması etkinleştirildiğinde bile, arama kutusunu tam olarak aynı şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. İşleçler veya arama anahtar sözcükleri kullanmak isterseniz kullanabilirsiniz. Farkı, daha formel bir yöntem kullanarak da aramalar girebilmenizdir. Aşağıda bazı örnekler vardır:

 • e-posta bugün
 • belgeler 2011
 • yazar Susan
 • resimler tatil

Google ile gelen arama sonuçları:

 • idm ipucular
 • windows 7de sözcük arama
 • içeren dosyaları görme
 • windows 7 de dosya kelime arama
 • windows 7 arama filtresi ekleme
 • windows7 dosya arama özellikleri
 • arama motorlarından arama yaparken tarihe motora dosya türüne ve çeşitli kelimeleri içerip içermemesine göre nasıl arama yapabiliriz ?
 • dosyaları türüne göre
 • https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1831 -kUoc9ZVY-srg5HFpfhGaGBU2OcTTOXtw2ULMKvsJRA_YrEtcKoLjwWPHBqcbPhs 446d28472e7f34cb4f8adbcc083c8fd1c944b590&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme
 • klasör arama dateModified

2 thoughts on “Windows 7 de Arama İpucuları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.