Ultrabook Güvenliği

Ultrabook Güvenliği
Ultrabook cihazlar ultra hızlı, ultra stil sahibidirler. Ultrabook cihazlarının güvenliği ve kullanıcı koruma özellikleri açısından daha da hayati bir önem taşıyor.

Her 12 saniyede bir, bir dizüstü bilgisayarın çalındığını biliyor muydunuz? Ponemon Institute* tarafından gerçekleştirilen bir inceleme, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Orta Doğu’daki havaalanlarında her hafta 12.000 dizüstü bilgisayarın kaybolduğunu veya çalındığını ortaya koydu.

Parolalar, kredi kartı bilgileri ve binlerce fotoğraf gibi kişisel bilgilerin bilgisayarlarda saklandığı günümüzde, bu bilgilerden birinin bile çalınması yıkıcı sonuçlar doğurabilir.
Bu makalede, Anti-Theft Teknolojisi (AT) ve Identity Protection Teknolojisi (IPT) olmak üzere, Ultrabook cihazlarını güvenli tutmalarına ve korumalarına yardımcı olan iki intel teknolojisinden bahsedeceğiz.
AT ve IPT donanım tabanlı teknolojilerdir ve güvenlik hizmetleri sunan tedarikçi veya servis sağlayıcıları tarafından etkinleştirilmeleri gerekir.( Bu hizmet an itibari ile ülkemizde uygulanıyor olmasa da, hızla yayılıyor. )

Anti-Theft Teknolojisi
Anti-Theft Teknolojisi (AT), donanım ve verileri kilitleme sistemiyle Ultrabook cihazlarının hırsızlar tarafından kullanmasını olanaksız kılarak dizüstü bilgisayarların çalınmasını önler. Ayrıca, çalınan Ultrabook cihazı bulunduğunda, bu teknoloji sayesinde içindeki tüm veriler hızlı bir şekilde yeniden etkinleştirilebilir.

AT, teknolojinin donanıma entegre edilmesi sayesinde, hırsız sabit sürücüyü yeni bir işletim sistemiyle yeniden yapılandırdığında, önyükleme düzenini değiştirdiğinde, yeni bir sabit sürücü yüklediğinde veya ağa bağlanmaktan kaçındığında bile işe yarayan yerel bir koruma sağlar.
Hangi durumlar AT donanımının bir Ultrabook cihazını kilitlemesini tetikler?
AT donanımı, hırsızlığı şu durumlarda algılar:
*Müşterinin hırsızlığı önleyici hizmet sunan servis sağlayıcısına İnternet üzerinden bildirim gönderildiğinde.
*Ultrabook hırsızlığı önleyici sunucuya düzenli olarak giriş yapamadığında.
*Oturum açma girişimleri pek çok kez başarısızlığa uğradığında.
*Oturum açmak için çok fazla zaman harcandığında.

AT, yukarıdaki durumlardan herhangi biri oluştuğunda Ultrabook cihazını kilitleyip önyükleme işlemini engelleyerek hırsızlık olasılığına karşı tepki verir. Bu teknoloji aynı zamanda sabit sürücüdeki şifrelenmiş verilere erişim için gereken kriptografik materyallerin temel öğelerini kilitleyerek şifrelenmiş verilere erişimi engeller.

Identity Protection Teknolojisi
Kimlik hırsızlığı ise artıyor.IPT, kimliklerinizin çevrimiçi olarak korunmasını sağlar.

IPT çözümünü kullanarak sık kullandığınız Web sitelerinin sizi tanıdığınızdan emin olabilirsiniz. IPT intelin sistemlerine, hesaplarına ve sık kullanılan çevrimiçi sayfalara güvenilir bir bağlantı ekleyerek kimliklerin ve varlıkların çevrimiçi olarak korunmasına yardımcı olur. Kimlik doğrulaması kullanıcı tarafından yapıldığında çevrimiçi kimlik korumasının daha güvenli olması sağlanır.

Kullanıcı adları ve parolalar, Facebook* ya da e-posta gibi çevrimiçi hesapları korumak için artık yeterince güvenli yollar sunmuyor.
Gerçek şu ki:
*Parolalar kolaylıkla çalınabiliyor.
*E-ticaret işlemlerine yönelik dolandırıcılık giderek artıyor.
*Klasik “güçlü kimlik doğrulama” çözümleri, müşteriler açısından sıkıntı yaratıyor.
*Güvenilir platformları tanımlamak için tanımlama bilgileri ve IP adresleri gibi yaygın kullanılan yöntemler karmaşık ve riskli olabiliyor.

Ultrabook cihazı içinde, donanım düzeyinde güçlü bir kimlik doğrulama belirteci barındıran IPT, Web sitelerinde kullanıcı kimlik bilgilerinin korunmasını sağlar. Müşteri bir Web sitesini ziyaret ettiğinde, kimliği doğrulamak için özel bir kod kullanılır. Bu kod, hırsızların giriş yapmasını engellemek amacıyla her 30 saniyede bir değişir.

Sistemin nasıl işlediğine bir göz atalım. Kullanıcınızın sık kullandığı çevrimiçi bir satıcıdan alışveriş yaptığını varsayalım. Kullanıcınız öncelikle kullanıcı adını ve parolasını girer. Site, Kullanıcınıza serbest erişim izni vermek yerine bir güvenlik kodu ister. Kullanıcılarınızın Ultrabook cihazı tarafından her 30 saniyede bir oluşturulan altı haneli bu güvenlik kodu otomatik olarak girilir ve site alışveriş yapan kullanıcının hırsız değil, kullanıcınız olduğunu algılar. Olası bir kimlik hırsızlığı önlenmiş olur.
IPT her Web sitesinde etkinleştirilmemiş olsa da, kimlik hırsızlığının ciddi bir durum olduğu giderek daha iyi anlaşılıyor. Bu teknolojiyi kullanıma sunan Web sitelerinin hızla artmasını bekliyoruz.

Kısaca
*Güvenlik teknolojileri, Kullanıcıların Ultrabook cihazlarını ve kimliklerini güven altında tutma açısından hayati önem taşır.
*Kullanıcılar için akıllı güvenlik özellikleri sunan AT, 2. ve 3. nesil İntel Core işlemciler içeren Ultrabook cihazları ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilir.
*AT, çalınan ya da kaybolan Ultrabook cihazınızı dünyanın her yerinden devre dışı bırakarak verilerinizi korumanızı sağlayan, donanım düzeyinde akıllı bir güvenlik çözümüdür.
*Yalnızca Ultrabook cihazlarında kullanılan IPT, Kullanıcıların kimlik hırsızlığına karşı kendilerini savunmalarına yardımcı olabilir.
*IPT Kullanıcıların sistemlerine, hesaplarına ve sık kullanılan çevrimiçi sayfalara güvenilir bir bağlantı ekleyerek kimliklerin ve varlıkların çevrimiçi olarak korunmasına yardımcı olur.
*AT ve IPT donanım tabanlı teknolojilerdir ve güvenlik hizmetleri sunan tedarikçi veya servis sağlayıcıları tarafından etkinleştirilmeleri gerekir.


Mustafa YALÇIN
Cyber-Warrior TIM


Google ile gelen arama sonuçları:

  • intel hırsızlık önleme hizmeti
  • intel anti theft nedir
  • mustafa yalçın hırsızlık
  • IPT ileri tedarik teknolojileri
  • intel® hırsızlık önleme hizmeti
  • intel teknolojilerinin hangisi ultrabook kullanclarnn korunmadna yardmc olur
  • anti-theft hangi donanımda
  • hırsız önleme kodu kaç oluyor
  • intel anti theft
  • intel anti theft technology nedir

One thought on “Ultrabook Güvenliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.