Thunderbolt Teknolojisi -Bilgisayar Deneyiminize En Hızlı Bağlantı

Bilgisayar Deneyiminize En Hızlı Bağlantı

Intel geçtiğimiz günlerde, tek bir kabloda yüksek hızlı veri aktarımını ve yüksek tanımlı (HD) bir ekranı bir araya getiren yeni bir yüksek hızlı bilgisayar bağlantı teknolojisi olan Thunderbolt teknolojisini kullanmaya başladığını duyurdu. 10Gbps hızda çalışan Thunderbolt teknolojisi 30 saniyeden kısa bir süre içinde tam uzunlukta bir HD film aktarabilir. Intel tarafından geliştirilen bu teknoloji piyasaya Apple ile yapılan teknolojik işbirliği aracılığıyla çıkmaktadır ve ilk olarak Apple’ın yeni ürün serisi MacBook Pro dizüstü bilgisayarlarında kullanılmaktadır.

Giderilmesi hedeflenen amaçlar:

-Ortamları daha hızlı taşımak
Aygıtlar arasındaki bağlantıları basitleştirmek
Bilgisayar üretmenin ve kullanmanın yeni ve heyecan verici yollarını desteklemek

Thunderbolt denetleyicileri bilgisayar ve diğer aygıtları, PCIe ve DisplayPort protokolleri için paket trafiklerini gönderip alarak birbirine bağlayabilir. Thunderbolt teknolojisi her iki yönde veri akışlarında —aynı anda— çalışır ve müşterilerin tek bir kabloyla, her iki yönde tam bant genişliğinden yararlanmasını sağlar. İki bağımsız kanalla, ilk aygıt ve diğer aygıtlar için 10 Gbps’lik tam bant genişliği sağlar. Tüm Thunderbolt aygıtları ortak bir konektörü paylaşır ve kullanıcıların aygıtları kablolarla sırayla birbirine bağlamasını sağlar.

Örneğin, Thunderbolt ürünlerinin 10 GBPS performansıyla, tam uzunlukta bir HD filmi 30 saniyeden kısa bir sürede‡ veya bir yıl sürekli dinleyebileceğiniz MP3 şarkıları 10 dakikadan biraz daha uzun bir sürede aktarabilirsiniz‡.

Thunderbolt teknolojisi ortamları daha hızlı taşıma ve aygıtlar arasındaki bağlantıları basitleştirme vizyonunu iki iletişim yöntemi veya protokolü aracılığıyla gerçekleştirir: 1) Veri aktarımı için PCI Express ve 2) ekranlar için DisplayPort.

PCI Express her tür aygıta bağlanacak kadar esnektir ve DisplayPort çözünürlü 1080p’den daha yüksek ekranları ve eşzamanlı olarak sekiz ses kanalını yönetebilir. Thunderbolt teknolojisi mevcut DisplayPort ekranları ve adaptörleriyle uyumludur. Bütün Thunderbolt teknolojisi aygıtları aynı konektörü paylaşır ve müşterilerin elektrikli veya optik aygıtlarla bağlı aygıtları birbirleriyle sırayla bağlantılandırmasını sağlar.

Thunderbolt Teknolojisi Kullanıcılar İçin Ne Anlama Geliyor?
Thunderbolt teknolojisi kullanıcıların en kalın ve en ince dizüstü bilgisayarlarını kullanmasını ve tek bir kabloyla diğer aygırların ekstra gücüne ve performansına bağlamasını sağlar. Yeni performans aygıtları eklemenin basitliği ve kolaylığı—sadece takın ve oynatın(plug and play)— Thunderbolt teknolojisini güçlü ve esnek kılar.

Thunderbolt teknolojisi, düşük bekleme süresi ve çok doğru zaman senkronizasyonunun kritik bir rol oynadığı profesyonel ses ve video uygulamaları göz önünde tutularak özel olarak tasarlanmıştır.

Thunderbolt ürünleri, yedekleme, paylaşma ve düzenleme için veri aktarımlarını da, bu görevleri tamamlama sürelerini ciddi oranda kısaltarak hızlandırır.

Özetle öne çıkan 3 niteliği vardır;

Performans—Thunderbolt teknolojisi çok yüksek yanıt hızı için 10 Gbps’lik bir hızlı bilgisayar bağlantısı sağlar
Basitlik—Thunderbolt teknolojisi müşterilerin bilgisayarlarını birden fazla aygıta bağlamak için tek kablo kullanır
Esneklik—Bugünkü ve gelecekteki kullanımlar için yüksek performanslı genişleme sadece bir kablo uzaklığında.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.