Tabletler Hakkında Önemli Bilgiler

“Tabletler insanların düşünme biçimini ve günlük davranışlarını gerçek anlamda değiştiriyor.”1 – Bob O`Donnell, IDC analisti.

İnce tasarımları, parlak ve yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranları ve şık arabirimleriyle tabletler hızla birçok müşterinin tercih ettiği cihaz haline geliyor. Peki, tablet tam olarak nedir? Kısaca yanıtlarsak, bir tablet, Web`de gezinme veya binlerce özel uygulamadan birini kullanma için mükemmel bir deneyim sunan ince, düz, dokunmatik ekranlı bir bilgisayardır. Tablet deneyiminin başlıca bileşenlerine yakından bakalım.

Taşınabilirlik. İnce, hafif ve yaklaşık 10-12 inç boyutunda ekranlar içeren tabletler, sırt çantasına veya el çantasına kolaylıkla sığabilir ve neredeyse her yerde kullanılabilir.

Yanıt hızı. Tabletler, akıllı telefonlar gibi hızlı başlatılır ve uyku modundan kolaylıkla çıkar. Tabletler bir mobil genişbant servis aboneliğiyle birlikte kullanıldığında, müşterilerin telefon servisinin bulunduğu her yerde çevrimiçi olabilmelerini sağlar.

İşlemci. Dizüstü veya masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, tabletteki işlemci de son kullanıcı deneyiminde önemli bir rol oynar. İşlemci, cihazın performansını, yanıt hızını, hatta pil ömrünü belirler. Küçüklüğü, ısınmadan çalışması ve düşük güç kullanımıyla Intel® Atom™ işlemci medya ve eğlence içeriği kullanımı, Web`de gezinme ve diğer işlemler için olağanüstü bir performans ve uzun bir pil ömrü sağlar. Intel® Atom™ işlemci, ayrıca kurumsal kullanıcılar için güvenlik özellikleri sunar.

İşletim sistemi. Akıllı telefonlardaki gibi, tabletlerde de dokunmatik ekran arabiriminden faydalanmak ve kullanımı kolay ve eğlenceli bir bilgi işlem deneyimi sağlamak üzere özel işletim sistemleri kullanılır. Popüler tablet işletim sistemleri arasında Google Android* Honeycomb* sürümü, Microsoft Windows 7* ve Microsoft Windows XP* mobil sürümleri ve Apple iPad OS* bulunmaktadır. Microsoft Windows 8* tabanlı tabletlerin de bu sonbaharda raflardaki yerini alması beklenmektedir.

Uygulamalar. Uygulamalar, bir cihazın özelliklerini genişleten küçük ve özel uygulamacıklardır. Tablet uygulamaları, genellikle dokunmatik ekrandan faydalanarak bir dizüstü veya masaüstü bilgisayarda, hatta akıllı telefonlarda bile kullanılamayan bir deneyim sunarlar. Tüm tablet işletim sistemleri, uygulama indirme ve satın alma için Apple* App Store* veya Google Play* gibi tescilli bir mağaza içerir. Bu mağazalar, oyun, eğlence, alışveriş, seyahat, üretkenlik ve diğer alanlara yönelik binlerce uygulamaya erişim sağlar.

Kameralar. Birçok tablette biri görüntülü konferansı kolaylaştırmak için önde, diğeri hızlı ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek için arkada olmak üzere 2 kamera bulunur.

Klavye ve yuva. Bazı tablet üreticileri, bu amaçla isteğe bağlı klavyeler veya klavye-yuva kombinasyonları sunmaktadır.

PC Plus

Bazı yorumcular mobil cihazların popülerliğinin bilgisayarın ölümüne yol açacağını öngördüğü halde, IDC analisti Bob O`Donnell başka bir fikirde. O`Donnell, tüketicilerin ve kurumsal kullanıcıların bilgi işlem ve bağlantı ihtiyaçlarını karşılamak için bilgisayarların yanı sıra tabletler gibi çeşitli cihazlardan da faydalandığı bu döneme “PC Plus çağı”1 adını veriyor.

İnsanların tabletleri kullanma biçimi, sunulan uygulamalar kadar çeşitli. Tüketiciler tabletleri hareket halindeyken ve kanepelerinin konforundan vazgeçmeden medya içeriklerini izlemek ve Web`de gezinmek için kullanıyor. Tabletler aynı zamanda, bu amaç için satın alınmaları ya da çalışanlar tarafından evden getirilmeleri sebebiyle, gün geçtikçe daha fazla iş ortamında görülüyor.

İşte günümüzdeki bazı popüler tablet etkinlikleri.

 

Tüketici Kullanımları

E-kitap ve çevrimiçi gazete okuma

Web üzerinden televizyon ve video izleme

İndirilen filmleri uçakta veya trende izleme

Basit oyunlar oynama

Fotoğraf görüntüleme ve paylaşma

Görüntülü aramalar yapma

E-posta ve sosyal ağlar aracılığıyla bağlantıda kalma

İş Amaçlı ve Endüstriyel Kullanımlar

Satış ziyaretlerinde sunum yapma

Satış noktalarında ek bilgiler sağlama

Restoranlarda sipariş verme ve ödemeyi kolaylaştırma

Tüm dünyayı sınıfa taşıma

Hastanelerde bilgi paylaşımını kolaylaştırma

 

Bu Sizin İçin Ne Anlama Geliyor

Müşteriler tabletlerden haberdar olsalar da, mağazanızda tabletlerle karşılaştıklarına şaşırabilirler. Tüketicilerin ve küçük ölçekli işletme müşterilerinin bir tabletle birlikte mobil genişbant servis aboneliği kullanmanın avantajlarını anlamalarına yardımcı olun. Tablet işlevlerinin çoğu İnternet erişimine dayanır. Mobil genişbant servis aboneliği ise müşterilerin telefon servisi olan her yerde bağlantılarını korumasını sağlamanın tek yoludur!


Google ile gelen arama sonuçları:

 • tablet hakkında bilgi
 • tabletler hakkında bilgi
 • tablet ile ilgili bilgiler
 • tablet hakkında
 • tablet hakkında bilgiler
 • tablet hakinda tanitim
 • tabletle ilgili bilgiler
 • tablet hakkında herşey
 • tabletler hakknda bilgi
 • tablet hakkında kısa bilgi

4 thoughts on “Tabletler Hakkında Önemli Bilgiler

 1. Merhabalar Can,
  öncelikle o Fiyat aralığında alacağın tableti uzun süre kullandıktan sonra bir problem yaşaman veya işini görmediğini düşünmeye başlayabilirsin. Ben idare edeceğim bütçem için şimdilik bana yetsin istiyorum diyorsan Aidata ve Dark Evo dan fiyat aralığına uygun olana karar verebilirsin. Dark Evo nun güzel modelleri biraz daha yüksek oluyor Aidata rahat bulabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.