Solid State Disk(SSD) nedir ve bize kazandırdıkları

Solid State Diskler(SSD) nedir ve Bize Kazandırdıklar

Solid State Drive(Katı Hal Sürücüsü/SSD) mekanik veri depolama birimlerine alternatif olarak çip üzerinde yazma işlemi mantığına dayanarak üretilmiştir. Verileri 34nm NAND flash bellekte tutar.

Üretiminde mekanik disklerdeki problemlerin çözümü hedeflenmiştir.

Mekanik disklerdeki  hız faktörünü oluşturan RPM (rotation per minute/Dakikadaki dönüş sayısı) –yani harddisklerde mevcut dönüş mekanizması(hareketli parça)- kaldırılmış bu sayede ısınma sorununu da bir nebze çözmüştür.İçerisindeki mekanizmadan kurtulmak, sıcaklığı düşürmenin yanında daha fazla sessiz olmasını da yanında getirmiştir.

SSD’ler depolama yongalarına göre günümüzde iki çeşidi mevcuttur;
* SDRAM(eş zamanlı dinamik rasgele erişimli bellek – Synchronous Dynamic Random Access memory)
* DRAM(Dinamik Rastgele Erişimli Bellek – Dynamic Random Access Memory)

Katı hal sürücüleri, Tasarımlarıyla birçok rekabet ortamı oluşturmakla beraber, kullanım alanlarını genişletmektedir.
√ SSD’ler hızlı veri aktarımı oranları için en son nesil doğal SATA arayünüzü kullanır .– 250 MB/s’ye kadar okuma – Böylece kullanıcılar daha fazla iş yapabilir ve daha az beklerler.
√ SSD’ler daha hızlı bilgisayar performansı için, verileri 10 paralel NAND flash kanalları arasında çalıştırmak üzere SATA veri yolunun tüm bant genişliğini kullanır.(intel’ çözümüdür)
√ Alınan okuma ve yazma komutlarının yürütüldüğü sırayı sabit sürücünün dahili olarak optimize edebilmesi sağlanarak SATA HDD’nin performansını artırmak için geliştirilmiştir. SSD, konakçı makine işlemci görevlerini yerine getirmekle meşgulken sürücüde işlenecek komutların olduğunu garantilemek için NCQ kullanır.

SSD ve Harddisk’leri Kıyaslayalım
Getirdiği Avantajlar:
√Az enerji tüketimi ve az ısınma(*),
√Dayanaklılık(*),
√Sessiz(*),
√Hızlı Erişim(**),
√Normal harddisklere binaen daha az yer kaplamaktadır.(1, 1.8 ve 2.5 inç’lik modelleri mevcuttur.),
√Yazma ve okumada daha az hata(*),
√Daha fazla veri güvenliği,

(*) = Dönüş mekanizmanın(hareketli parça)  kaldırılması dayanaklılığı arttırmıştır.
(**) = Geleneksel sabit sürücülere oranla daha hızlı başlatma, daha hızlı uygulama çalıştırma ve dosya yükleme ve %56’ya kadar daha hızlı bilgisayar performansı sağlar.

Dezavantajlarıyla Götürdükleri:

Mekanik sistem yerine Dinamik sistem getirilmesi maliyeti yükseltmektedir.(*)
DRAM yonga setine sahip SSD ler enerji tüketimi olarak normal harddisklerin önüne geçmektedir.(*)

(*) = Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde mekanik harddisklerin maliyetine düşeceği tahmin ediliyor.
(**) = SDRAM yongasına sahip SSD’ler mekanik harddisklere oranla daha az enerji tüketir.

Bilinen SSD üreticileri:
Samsung,Toshiba,Intel(*),OCZ,A-Data

(*) = Intel SSD Optimizer’lı Intel SSD Toolbox, Intel SSD’lerin sağlıklarını kolayca yönetmek ve performanslarını optimize etmek için bir uygulama seti sundu.

Sonuç

SSD’ler kullanıcılarına daha az bekleme ve daha fazla iş yapma imkanı sağlıyor. Bilgisayarlarını nasıl kullanırlarsa kullanın, sıradışı oyuncuların SSD ile çok hızlı bir şekilde oyunları yükleyebileceğinizden ve oyunun içine çok yüksek hızlarda dalabileceğinizden emin olabilirsiniz.


Google ile gelen arama sonuçları:

 • solid state ile rezistans çalıştırmak
 • intel ssd optimizerı diğer ssd ler için çalıştırman9ın
 • ssd çeşitleri
 • ssd çeşitleri depolama yongaları
 • ssd hızlı çalıştırma
 • ssd nin kazandırdıkları
 • testing9432798

One thought on “Solid State Disk(SSD) nedir ve bize kazandırdıkları

 1. Yapılan bir istatistik sonucunda elden verilerden özetle,en önemli avantajları erişim süreleri:Plaka üzerinde hareket ederek veriye erişecek bir okuma ,yazma kafası olmadığı için,Solid State disklerde verilere anında ulaşılabilir

  SSD’lerde fiyat olarak ekonomik lakin seçim esnasında dikkat edilecek hususlardan okuma ve yazama performansında farklılık gösteriyorlar hızlı okuyor yavaş yazıyor.Vista işletim sistemin ise yapılan denem sonucu kurulum yarıda kaldığı disk çeşitlerinde raslanmıştır.Cidi oranda sabit standart disklere göre daha yavaşlar.Buna rağmen Solid State diskler,her geçen gün hızlanan ve ucuzlayan flash bellekler sayesinde geleceğin depolama donanımları olmaya aday gösteriliyor.

  Düşük enerji tüketimleri,buna bağlı olarak düşük ısı üretimi ve tamamen sessiz çalışmaları ile SSD’lerin pazara yayılmak için,biraz hızlandıkları takdirde,bolca şansa sahip oldukları söylenebilir.Programların açılması SSD’lerde normalin iki katı kadar zaman alıyor.Aynı şekilde verileri diske yazmak da çok uzun sürüyor.SSD’ler bu yüzden video veya fotoğraflarınızı depolamak için ideal bir ortam sayılmazlar.Bu durumda 32 GB’lık bir USB bellek almanız daha anlamlı olur.Fiyat bazında ise SSD’lerle aynı,daha kullanışlı ve kesinlikle daha yavaş değillerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.