Pkk`nın Sünnetsizleri

Cesedi kayaların ağaçların arasından aşırarak getirdiğimiz mesafe 40, belki de 50 metreydi buna rağmen 15 20 dakikamızı aldı. Cesedi bir pançonun içinde taşımıştık ve o pançoyu atacaktık.
Cesedi mevzilerin aşağısında uygun bir yere bıraktık. Taşırken ölü gibi ağır sözünün ne anlamına geldiğini anlamıştım. Belinde mühimmatın takılı olduğu palaskayı çözmek istedim. Kara bir destek vardı. Kirden kararmış bir destek. Halktan gözüküp asıl halkı vuruyorlardı. Ve bunu askeride, haklıda vurarak yapıyorlardı. Onlar PKK’nın içerisindeki sünnetsizlerdi. Bunun örneklerinden bir tanesi de Görümlü köyünde yaşanmıştı.
Görümlü, Cudi dağının güneyinde, Hirçi ve Ezmin tepelerinin altındaki bir köydü. Yakınlarında konuşlanmış komando taburu karanlık bir haziran gecesi başlamak istenmişti
Bilinen en çetin baskın teşebbüslerin birine, bütün gece boğunca karşılık veren tabur, ertesi sabah durmamış, üzerine gelenlerin üzerine gitmişti. Sonuç saklanmaya çalışılan gerçeğin ta kendisiydi.
Ele gecelerden biriside köyün imamıydı. Ve bu imam sünnetsizdi…
Döşaçan teğmenle, subaşı astsubayı, imamın koynundaki haçı da buluyorlar. Evin gizli bölmelerinden İncil topluyorlar. Şüphelenip duvarda asılı duran resmin arkasına da bakıyorlar. Birde ne görsünler bizim sünnetsiz imam poz vermiş. Bir elinde koskoca bir roketatar yanında da sevgili Apocuğu.
Sünnetsiz bir misyoner ajanın o dağ köyünde olmasının ciddi bir sebebi var. Ve o sebep. Askerin ne ile neden mücadele ettiğini de anlatıyor. Bu oyun 1700’lerde başlayan ve “böl-parçala-yok et” hesabının bitmeyen ve bitmesi hiç istenmeyen yanı. Hem düşündüklerimizden hem de şuan yaşadıklarımdan iğrenmesem palaskayı çözecektim.
“Bırakın” dedim sonra hallederiz. Ve cesedi, durmasını istediğimiz yere doğru yuvarladık.


One thought on “Pkk`nın Sünnetsizleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.