Paylaşacağın özel ne varsa , Hadi Durma

Paylaşacağın özel ne varsa , Hadi Durma

Birkaç yıl önce özelinizi herkesin göreceği bir yerde paylaşmanızı söyleseydim sanırım “saçmalama!” tarzında tepkiler alırdım.Şimdi söylediğimizde gülümsüyoruz, Çünkü sosyal paylaşım siteleri vazgeçilmezlerimiz arasında yer alıyor.

Geçenlerde bir devlet bankasında işlem sırasına girdiğimde düşündüğüm tek nokta Güvenlik’ti.Bankalar, sistemler, Devlet güvenliğimizi nasıl sağlıyor bize ? İşlem sırası bana geldiğinde bu sorumun cevabını alacaktım.İstenilen belgeler, Kimlik..Sonra ?? Sonrasına gerek yok her şey sistemde var.Kimlikteki fotoğraf eski bana benzediği bile malum.Lakin sen misin diye sormadı.Vardır bir bildiği dedim sustum, ardından sabrımı çok zorlamadı hemen güvenlik sorusunu yöneltti :
–     Annenizin Kızlık Soyadı ?
–     ….
Eskiden bu sorular işe yarıyordu ama şimdi öyle değil.Çünkü artık “+1 Arkadaş ekle” modasına uyuyoruz.Bu ne demek diyenler için hemen söyleyeyim , Sosyal paylaşım sistemine üye oluyorsunuz ve dost, arkadaş, çevre, akraba, selam verdiğimiz esnaf kim varsa ekliyorsunuz.

Sonuç mu ? Annenizin kızlık soyadı..Biraz önce dayınızı “ Arkadaş olarak eklediniz” .
Bazen akıllı davranmaya çalışıyoruz, bazı şeyleri ifşa etmekten sakınıyoruz.Devletimizde bu konularda hassas vatandaşa ilgi gösteriyor.Bunun örneklerinden biride ; E-Devlet – Türkiye.Gov.Tr

Devletimiz önlem alma amaçlı e-Devlet sistemini vatandaşa uyarladı.PTT’den şahsınıza özel şifreyi alıyorsunuz ve sizin dışınızda kimse bilgilerinize erişemiyor.
Bütün online sistemlerle entegre çalışan bu uygulama neler katıyor 70 milyon vatandaşa kullandıkça anlıyoruz.
Şifremizi değişebiliyoruz, akıl edilmiş bu.Aksi takdirde vay halimize derdik.Özel denilen bu şifreyi şimdi çalıştığınız kurum istiyor.Çünkü sgk ‘nıza başka türlü ulaşılamıyor, sigortanız yatmış mı görülemiyor vs.
Teknoloji hızla gelişiyor ve hızla bu nesil ayak uyduruyor.Yakın bir zaman sonra gittiğiniz yeri saklamak gibi bir özelinizde olmayacak.Yapılan çalışmalar “sosyal paylaşım site” kalıbını yıkmaya ve hayatımıza oturtmaya çalışıyor.
Paylaşmak bizim milletimizin en değerli varlığı, bir çok milletten farkımızı ortaya koyuyoruz.Bunun en güzel örneği tanımadıklarımızı “+1 Arkadaş Ekle” dememiz, “Veren el , alan elden üstündür “ mantığıyla bunun ispatıdır ve daha nice örnekler.
Sosyalliğin ( sosyal paylaşım sistemlerinin ) dünya çapında tavan yaptığı bir ortamda paylaşmamak elde değil.Bu teknolojiye adım atarken, sağlam basmayı unutmayalım..

Mustafa YALÇIN | CW


Google ile gelen arama sonuçları:

  • bilgi guvenlik bilisim makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.