Netbook ile Notebook arasında tercih yapmak

Netbook ile notebook arasında seçim yaparken sık sık zorlanan insanlar mevcut. Tercihi yaparken, temel ihtiyaçları göz önünde tutmak ve bazı soruları sormak amacınıza daha pratik ulaştırır.

Seçim yaparken sorabileceğiniz sorular;
İnternette gezinecek misiniz ve e-postalarınızı sürekli kontrol edecek misiniz?
Chat / Sohbet -Anında mesajlaşmak- kullanacak mısınız veya sosyal ağ sitelerinde aktif mi kullanılacak?
Üç boyutlu oyunları oynayacak mısınız veya DVD izleyecek misiniz?
İş için PowerPoint sunumları oluşturmak, Excel’de sayısal hesaplama işlemleri yapacak mısınız?
Fotoğraf veya özel görüntüler üzerinde düzenleme yapar mısınız?

Kullanım alanınız hakkında fikir belirlediyseniz, Netbook ile yapabilecekleriniz;

İnternette çevrimiçi, nerede olursanız olun online olma ihtiyacı duyuyorsanız önceliğinizi netbook’lara vermelisiniz, hareket halinde internet deneyimini netbooklar ile daha rahat yaşarsınız.
Örneklemek gerekirse : Taşınabilir bir netbook ile anında mesajlaşmalar, e-postalar ve sosyal ağlar ile sürekli iletişim halinde olabilirsiniz.Boyutları 7 ile 10,2 inçlik küçük bir ekran ve optik sürücüleri olmayan (CD, DVD veya Blu-ray Disc sürücüsü) netbook’lar notebook bilgisayarların boyutlarına göre  daha küçüktür. Aslında, netbook’lar istediğiniz yere taşıyabileceğiniz için yeterince küçük ancak ekranı her zaman okunması kolay olacak kadar büyüktür.

Genel anlamda düşük güç tüketimli üretilen netbook’lar pil ömrü sağlar, bu da hemen priz aramaya gerek duymadan netbook’ları hareket halindeyken internet deneyiminizin uzun olmasını sağlar. Ve unutmamak gerek netbook’lar, USB girişleri ile yazıcılar ve dijital kameralar gibi birçok günlük kullanımda ihtiyaç duyulan aygıtlar ile de uyumlu üretilmektedir.

Daha fazlasını yapmak isterseniz ;

Düşük fiyatları ve boyutları ile netbook’lar öncelikle cazip gelecektir, ama birçok işlemi aynı anda yapan (Örneğin: Microsoft Excel, PowerPoint, Word… vs.  kompleks uygulamaları çalıştırmak) kişiler için bir notebook bilgisayar en iyi seçimdir.

İşin içinde eğlencede olursa, notebook bilgisayarlar, netbooklara göre daha çok imkan sağlamaktadır; video oluşturma ve düzenleme kabiliyeti verir, notebook özelliklerine göre üç boyutlu oyunlarda ekstra performansı sağlamaktadır.
Notebook bilgisayarlar optik CD, DVD veya Blu-ray Disc sürücüsüne sahip olduğundan, hareket halinde disk üzerinden filmler de izleyebilirsiniz.

Günümüzde yüksek performanslı notebookların, bir masaüstü bilgisayarı gücüne yetişirken, netbookların maliyetiyle elinizde her yerde internet ihtiyacınızı karşılayacaktır.


Google ile gelen arama sonuçları:

  • netbook notebook tercihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.