Kişisel güvenlik nasıl sağlanır ?

Bilgisayarımı, facebook`umu, mail adreslerimi nasıl korucam diye bir çok soru geldi.Bunlar üzerine size basit püf noktalar ve pratiklerle güvenliğinizi nasıl sağlıyacanıza dair fikir oluşturmaya çalışacağım.
Öncelikle herşeyin sizden ibaret olduğunu unutmayın ve pratiklerimize geçelim…

# Mutlaka anti-virüs yazılımı yada İnternet Security yazılımı kullanın.[ Kaspersky, Avira tavsiye ettiğimdir.]

# Güvenlik duvarı ( firewall ) kullanın. [ ZoneLab tavsiyedir.Burda dikkat edilecek husus internet securty programı kurmuşsanız, firewall gereksizdir.örnek: KIS zaten Firewall özelliği mevcuttur.

# Spy ve Ad silici programlar kullanın. (Spysweeper tarzında)

# Mecbur kalmadığınız durumlarda halka açık yerlerde internet cafe vb. yerlerde mail adreslerinize, banka hesaplarınıza giriş yapmayın.

# Keylogger tarzı programlarla şifreleriniz kolaylıkla çalınır. Aynı zamanda Pc den kalkarken;

a) Msn messenger için Başlat>çalıştır>control keymgr.dll yaparak kendi accountuzunu siliniz.

b) Ctrl+shift+alt+g ye basın. (Yaygın bir keylogger çıkarsa herşeyi silin)

c) Araçlar>internet seçenekleri>içerik>otomatik tanımlama>form parolalarını silin.

d) Ctrl+shift+del ile çalışan programları gözleyin.İnternet kafede genelde engellerler 🙂

e) Banka hesaplarının girişi mouse ile tıklanarak doğrulandığında çalınmaz demeyin çalınır. Nasıl mı? Screen recorder’la çok basit.( ekran görüntünüzü an ve an kaydederler yada  işlem gerçekleştirirken )

# Konuşma ortamında hiçbir kredi kartı vb. gibi bilgilerinizi vermeyin. Eğer trojan yediyseniz alınan bir screen shot’ta herşeyiniz gözükebilir.

# Hiç kimseye ne şartta olursa olsun mail şifrenizi vermeyin.Siz dikkat etsenizde karşınızdaki o kadar önlem alamamış olabilir

# Maillerinizin güvenlik sorularını tahmin edilmeyecek cevaplar yapın. Gerekirse bir yere yazın, kendiniz unutmayın.

# Maillerinize 2. mail adreside koymayı unutmayın.

# Maillere gelen XSS (Cross Site Scripting) linklerinden kaçınmak için XSS Security programları kullanabilirsiniz.

# Msn’de vb. online iletişim araçlarında daha tanımadığınız kişilerden virüs, trojan yemeyin. Hiçbir dosyayı kabul etmeyin.Tanıdığınız kişi bile olsa önlemizi elden bırakmayın, en yakın arkadaşınızın hacklenmediği ne malum ?

# Mail kutunuza giriş yaptıysanız signout demeden çıkmayınız. Inbox’a gelebilecek maillere daima dikkatli olun. Gözünüz her zaman adres çubuğunda olsun son anda kurtulabilirsiniz.

# İnternetten çektiğiniz dosyaları virüs taramasından geçirdikten sonra çalıştırınız.

# Mümkünse güncellemelerinizi yapınız, sistem açıkları güncellemelerle yamalanmaktadır.

# Nuke Saldırıları için özellikle firewall kullanmam diyenler limitleyici kullanabilirler.

# Olabildiğince ip’inizi gizleyin proxy kullanın Araçlar > İnternet Seçenekleri > Bağlantılar > Yerel Ağ Bağlantılarında hızlı bir proxy kullanın. Onunla uğraşamam diyenler Steganos Internet Anonym adlı programı kullanarak devamlı ip değiştirerek sörf yapabilirler. Bu sizin için gizlilik anlamına gelir.

# Tarayıcı olarak Firefox tavsiye ediyorum, firefox eklentilerindende NoScript ile XSS önlemlerinizi alarak web siteleri üzerinden SCRİPT`lerle gelebilecek zararları filtrelemiş olursunuz.

Mustafa YALÇIN

Güvenliğiniz, Dikkatinizle başlar.

Kişisel Güvenlik Makalesi, Kişisel güvenlik nasıl sağlanır ?


Google ile gelen arama sonuçları:

 • internet güvenliği nasıl sağlanır
 • Mustafa Yalçın güvenlikçi
 • arazide kişisel güvenlik nasıl sağlanır
 • bankada kişisel güvenlik nasıl sağlanır
 • bilişim güvenliği nasıl sağlanır
 • facebook mesaj https bağlantısı kullanarak teslim edilmeyecek içerik içeriyor
 • internet ortamında güvenlik nasıl sağlanır
 • internet ortamında kisisel guvenlık nasıl saglanır
 • internette kişisel güvenlik nasıl sağlanır
 • kişisel güvenlik nasıl sağlanır

3 thoughts on “Kişisel güvenlik nasıl sağlanır ?

 1. Bilgisayarınız garip davranmaya başlarsa veya aşağıda listelenen belirtilerden birini sergilerse, bilgisayarınıza casus yazılım veya başka bir istenmeyen yazılım yüklenmiş olabilir.

  • Sürekli olarak açılan reklam pencereleri görüyorum. Bazı istenmeyen yazılımlar, ziyaret ettiğiniz Web sitesiyle ilişkili olmayan çok fazla açılan reklam penceresi görüntüler. Bu reklamlar genellikle yetişkinlere yönelik olan veya sakıncalı bulabileceğiniz Web siteleri içindir. Bilgisayarınızı açtığınız anda, hatta Web’de tarama yapmazken açılan reklam pencereleri görüyorsanız, bilgisayarınızda casus yazılım veya başka bir istenmeyen yazılım olabilir.

  • Ayarlarım değişmiş ve önceki değerlerine geri döndüremiyorum. Bazı istenmeyen yazılımlar giriş sayfanızın veya arama sayfanızın ayarlarını değiştirebilir. Bunun anlamı, Internet tarayıcınızı başlattığınızda açılan ilk sayfanın veya “ara” seçeneğini seçtiğinizde görüntülenen sayfanın tanımadığınız sayfalar olmasıdır. Bu ayarları düzenlemeyi bilseniz bile, bilgisayarınızı her yeniden başlatışınızda tekrar eski değerlerine döndüklerini görebilirsiniz.

  • Web tarayıcım karşıdan yüklediğimi anımsamadığım ek bileşenler içeriyor. Casus yazılımlar ve diğer istenmeyen yazılımlar Web tarayıcınıza istemediğiniz veya gerek duymadığınız ek araç çubukları ekleyebilir. Bu araç çubuklarını kaldırmayı bilseniz bile, bilgisayarı her yeniden başlatışınızda yeniden görünebilirler.

  • Bilgisayarım ağırlaşmış görünüyor. Casus yazılım ve diğer istenmeyen yazılımların etkin olacak şekilde tasarlanmış olmaları gerekmez. Bu programların etkinliklerinizi izlemek ve reklam dağıtmak için kullandığı kaynaklar bilgisayarınızı yavaşlatabilir ve yazılımdaki hatalar ise bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir. Belirli bir programın aniden daha çok kilitlenmeye başladığını fark ederseniz veya bilgisayarınız normal görevlerini daha yavaş yapmaya başlarsa, makinenizde casus yazılım veya başka bir istenmeyen yazılım olabilir.yazı altı mesaj alanı

 2. takva-yolu says:

  Kişisel güvenliğinizi sağladığınıza unutmayınız herşey bitmiş değil yani tam güvenlik içersinde olduğunuzu sanmayınız.Şöyleki kırılmaz şifre yoktur kırılması zor şifre vardır.Her güvenlik önlemi %100 korumaz.Peki ne yapmalı konusuna gelince:En son aşama herşeyin ucundan kenarından anlamak yani bilinçli,dikkatli olan nuna istinaden meraklı olmayan kullanıcı olmak gerekiyor.Birde unutmayalım “Kendine yapılmasını istemediğini sende başkasına yapma”dan yol çıkarsanız siz ve kimse zarar görmez.Eline salık.

 3. Haklısınız hocam, Bizde bu tarz makaleleri milletimize kazandırıp, önlemin ilk ve temel adımı olan bilinci oluşturmaya çalışıyoruz.
  Bizimkisi bir alt yapı, herşey kullanıcıda bitiyor dediğiniz gibi.
  Sizinde yüreğinize sağlık (f) 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.