intel 2. nesil işlemcilerde optimizasyon

Selamun Aleyküm.

Bu yazıda 2. nesil işlemcili bir bilgisayarı kullandıklarında yaşadıkları oyun deneyimine ve Yazılım optimizasyonu ile mühendislere sağladı avantajları yakından inceleyeceğiz.

Oyun Optimizasyonu Kuralları Değiştiriyor
2’nci nesil Intel Core işlemcinin en son popüler oyunlar için çarpıcı görseller ve muhteşem performans sağlamaktadır.

Ama bunu oyun sektöründeki büyük isimlerin de kabul etmektedir. Gerçekten de, Left 4 Dead*, Half-Life* gibi oyunları üreten ünlü Amerikan şirketi Valve’ın* kurucularından Gabe Newell* şunları söylüyor:

“Sandy Bridge olağanüstü. [2’nci nesil Intel® Core™ işlemci ailesi] yalnızca günümüzün değil, bir sonraki neslin oyunlarını da çalıştırabilir. Gerçekten de oyunun kurallarını değiştiriyor …”

Intel oyun meraklılarının dinamik güç dengeleme, çoklu iş parçacığı işleme ve çok işlevli veri işleme desteğiyle oyunda avantaj kazanmalarına yardımcı oluyor.

Intel  HD Graphics’in 2’nci nesil Intel Core  işlemci ailesinde standart olarak bulunur.İşlemci ekstra donanım gerektirmeksizin 3D grafik performansı sunar. Bu doğru; popüler oyunlar için etkileyici performans entegre edilmiştir.İntel HD Graphics oyun tutkunları ve arada bir ve popüler oyunları oynayanların ihtiyaç duydukları ortam yetenekleri için yüksek performans sağlasadığı söylensede, Harici yüksek performanslı ekran kartlarına ihtiyaç duyuyorsunuz.[NFS:Run, Crysis 2, MW3, BF3 gibi oyunlar için yetersiz].

Sosyal Medya, Oyunlar
Oyun alanında başka bir yeni eğilim oyunlar ve sosyal medyanın birleşmesidir. Bugün, arkadaşlar ve aile üyeleri oyun oynarken mesaj panoları, çevrimiçi topluluklar ve canlı sohbetler aracılığıyla yeni yollarla birbirlerine bağlanıyorlar. Bilgisayarlar insanların birbirlerine bağlanmak için kullandıkları dünyanın en popüler platformudur.

Sosyal paylaşım ağlarının oyun dünyasında ağırlık kazanmasıyla birlikte meşgul olabilecekleri bazı aktiviteler listelenmektedir; bunların da 2’nci nesil Intel Core işlemcilerle çalışmak için optimize edilen İnternet Tabanlı oyunlarına değinecek olursak :

-Çevrimiçinde milyonlarca kişiyle birlikte DC Universe* gibi oyunlar oynama
-Machinima* ile yeniden oynatma ve arkadaşlarla paylaşma
-CityVille* gibi Facebook oyunları oynama
-Bang* gibi sosyal paylaşım ağları olan başka oyunlar oynama!

Yazılım Optimizasyonu
Intel şirketinin yazılım, geliştirme araçları ve çözümleri sunmayla ne kadar derinden ilgilendiği toplum tarafından pek bilinmemektedir.
Bunun sizin için anlamı nedir? Bunun anlamı, Intel’in masaüstü ve dizüstü bilgisayarların sorunsuz çalışması ile her zaman ilgilendiği ve günümüzde kullanılan yazılımların çoğu göz alıcı ve akıllı bir bilgisayar deneyimi için optimize edildiğidir.

Optimize Edilmiş Kurulu Gelen Yazılımlar

Yeni bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar satın aldığınızda farkedeceksiniz ki, genellikle Corel*, Cyberlink* ve ArcSoft* gibi üreticilerin bazı yazılımları yüklenmiş olarak gelir. Bu yazılımlar tipik olarak video düzenlemek, oynatmak, fotoğraf düzenlemek vb…. için kullanılır. Kullanıcılar için çoğunlukla bu yüklü gelen yazılımları kullanmak yerlerine yeni uygulamalar kullanmaktan kolaydır.

Intel’in bu kurulu gelen uygulamaların kullanıcıların bilgisayarları ile  birlikte çalışmalarını ve sorunsuz, yüksek kaliteli 2D ve 3D video oynatma dahil göz alıcı ve akıllı bir deneyim sağlamak için bu üreticilerle yakın bir işbirliği içinde çalıştığını garanti etmektedir. 2’nci nesil Intel Core işlemcilerde, kullanıcıların favori videolarını, fotoğraflarını, Web sitelerini ve filmlerini bilgisayarlarında seyrederken, hazırlarken, yönetirken ve paylaşırken çarpıcı ve sorunsuz bir deneyim yaşamalarını sağlamak için görsel özellikler işlemciye entegre edilmiştir.
Çoklu Ortam Dosyalarını Kolayca Yönetin
Günümüzdeki kullanıcılar fotoğraf ve video dönüştürmekten, ev videoları düzenlemeye, favori Web sitelerine içerik yüklemeye kadar, çoklu ortam içeriklerini ve ilgili tüm görevleri yönetebilen donanımlara ve yazılımlara ihtiyaç duyuyorlar.

2’nci nesil Intel Core işlemci ailesi kullanıcıları ihtiyaç duyduğunda ekstra hız sağlar ve görebilecekleri daha iyi bir deneyim için entegre görsel yetenekler sunar.

İşlemciye entegre edişmiş görsel özellikler kullanıcıların bilgisayarındaki görsel içerikleri etkileşimli şekilde görüntülerken, çarpıcı ve kusursuz bir deneyim için gerekli olan her şeyi sağlar-gördükleri şeyler olağanüstü görünür ve duraksamasız veya kesintisiz çalışır.

Intel Quick Sync Video mükemmel bir örnektir. Evde veya hareket halinde— video hazırlama, düzenleme, eşzamanlılaştırma ve paylaşma işlemlerini hızlandırır. 2’nci nesil Intel Core işlemcilere entegre Intel Quick Sync Video, Kullanıcıların eskiden saatler süren şeyleri dakikalar içinde tamamlamalarına olanak veren olağanüstü bir donanım hızlanması sağlar.

Gelecek için İntel’in Yorumu
Intel yazılım geliştirme, geliştirme araçları ve yenilikçi çözümler sunmayla derinden ilgilenmektedir. Bu kararlılık, optimize edilmiş yazılımlar ve göz alıcı ve akıllı bir bilgisayar deneyimi sayesinde Intel’in kullanıcılarını sistemlerinin her zaman sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayacağıdır.

Optimize Edilmiş Oyunlar
Aşağıda 2’nci nesil Intel Core işlemci ailesi ve Intel HD Graphics için optimize edilmiş oyunlardan bazıları listelenmektedir:

A.V.A*
Aion*
Battlefield: Bad Company 2*
Bulletstorm*
Champions Online*
Civilization V*
Create*
DC Universe Online*
DeathSpank*
Dirt 2*
DuGujiujian* (Çin)
Eve Online: Tyrannis*
F1 2010*
Fallout: New Vegas*
FIFA 2011*
Football Manager 2011
JX 3*
LEGO Harry Potter: Years 1-4*
LEGO Universe*
Lineage II*
MabinogiHeroes* (G.Kore)
Monday Night Combat*
Monster Hunter Frontier* (Japonya)
Napoleon: Total War*
Need For Speed World Online*
Quake Live*
Rift*
Shank*
Star Trek Online*
Starcraft2*
The Sims 3*: Ambitions
The Sims 3*: Late Night
Tiger Woods Online*
Toy Story 3*
Transformers: War for Cybertron*
Tron: Evolution*
World of Warcraft* : Cataclysm
XuanYuan* (Çin)

Optimize Edilmiş Yazılımlar
Aşağıda 2’nci nesil Intel Core işlemci ailesi için optimize edilmiş yazılımların küçük bir bölümü listelenmektedir.
-ArcSoft MediaConverter*-çoklu ortam dosyalarını popüler taşınabilir aygıtlar için optimize edilmiş formatlara dönüştürür
-ArcSoft MediaImpression*-kullanıcıların tüm mültimedya dosyalarını yönetmelerine yardımcı olur
-Corel Digital Studio*-fotoğraf düzenleme, video düzenleme, DVD yazma, DVD oynatma yetenekleri sağlar
-CyberLink MediaEspresso*-ortam dosyalarını taşınabilir aygıtlarda kullanmak için dönüştürür
-CyberLink PowerDirector*-64-bit Windows’u destekleyen tüketici video düzenleme yazılımı*
-MainConcept*-kodlama, kod çözme ve yazılım uygulamalarına yayınlama için yazılım geliştirme kitleri sağlar
-Movavi Video Converter*-her tür aygıt için tüm formatlar arasında video, DVD ve ses dönüştürür
-Roxio Creator*-MP3 dosyalarını otomatik olarak CD formatına dönüştürür

Selametle

Mustafa YALÇIN
Cyber-Warrior TİM

 


Google ile gelen arama sonuçları:

  • işlemcilere optimizasyon
  • 2 nesil intel işlemcinin ısınmasını engelleme
  • intel hd graphics için optimiz edilmiş oyunlar
  • intel hd graphics nasıl optimize edilir
  • intel için optimize edilmiş oyunlar
  • intel ilemcide oyun oynayamyorum
  • intel işlemci 2 nesil işlemciler
  • intel işlemci isimleri 2012
  • işlemci optimizasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.