Hava Harp Okulu Seçim Aşamaları

SEÇİM AŞAMALARI

LYS-2010 da Erkekler Ham puanda 315, Bayanlar Ham puanda 325 Puanı mf1-mf2-mf4 türlerinden birinde elde etmiş olması.
İkinci seçim aşamalarına katılacak adaylar kendilerine tebliğ edilen gün ve saatte Hava Harp Okulunda hazır bulunmaları gerekmektedir.

Sivil lise kaynaklı adaylara uygulanacak seçim aşamaları aşağıda ayrıntılarıyla anlatılmıştır.

HHO BARAJ PUANI

osym HHO Baraj Puanı, ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasını takiben HHO`a başvurmuş olan adayların MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 puanlarına (ham puan) göre sıralanması sonucunda Komutanlığımızca belirlenmektedir. Komutanlığımızca her yıl yeniden belirlenen HHO baraj puanını aşan adaylar ikinci seçim aşamalarına davet edilirler. Bu puan adayın akademik alt yapısını ölçmeye yönelik olduğundan, tekrar bir bilgi sınavı yapılmamaktadır.

ÖN SAĞLIK MUAYENESİ

saglik Ön sağlık muayenesi ile adayların TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde HHO öğrenci adayında olması öngörülen sağlık koşullarını taşıyıp taşımadığı değerlendirilir. Uzman doktorlar tarafından yapılan sağlık muayenesi sonucunda başvuru ve giriş koşullarında belirtilen ön sağlık koşullarını taşımadığı tespit edilen adaylar elenirler.

FİZİKİ YETERLİLİK TESTİ

spor Fiziki yeterlilik testi ile adayların askerlik ve havacılık için gerekli bedeni yeterliliğe sahip olup olmadıkları değerlendirilir. Adaylara, 400 metre koşu, koordinasyon testi, barfikste bükülü kol asılma ve mekik testleri uygulanmaktadır. Fiziki yeterlilik testinden başarısız olan adaylar elenirler.

KİŞİLİK TESTİ

Kişilik Testi Adayların kişilik özellikleri hakkında genel bilgi edinmek ve mülakat aşamalarına veri sağlamak amacıyla uygulanan testtir.

PSİKOMOTOR VE YETENEK TESTİ

psikomotor Adayların el-ayak-göz koordinasyonunu, dikkat ve tepki hızını değerlendirmek, uçuşa temel teşkil eden algılama hızı, durumsal uyanıklık, seçici dikkat gibi yetenekleri ölçmek amacıyla bilgisayar ortamında uygulanan testlerdir. Bu testlerden elde edilen sonuçlar, adayın uçuş yeteneğini belirlemeye yönelik olduğundan baraj puanı aşamayanlar elenirler.

BİREYSEL GÖRÜŞME

bireysel Adayın bireysel özelliklerini, gelişime açıklığını, kendine güvenini, akademik birikimini, askerliğe ve havacılığa uygunluğunu, mesleğe yönelik istekliliğini ve psikolojik özelliklerini belirlemeye yönelik adayla yüz yüze yapılan, sözlü iletişim gerektiren ve soru cevap yöntemi uygulanarak gerçekleştirilen görüşmedir.

GRUP GÖRÜŞMESİ

Grup_Gorusme Adaylar 5-6 kişilik gruplar halinde toplanır ve kendilerine verilen bir konu üzerinde tartışmaları istenir. Adayların grup içerisindeki tartışmalarına ve değerlendirmelerine bakılarak, grup içerisindeki davranışları, düşüncelerini savunabilme yetenekleri ve liderlik özellikleri belirlenmeye çalışılır.

KARAR KOMİSYONU GÖRÜŞMESİ

karar Okul Komutanı Başkanlığında; Dekan, Öğrenci Alay Komutanı ve İKDSM Başkanından oluşan komisyon, adayların bu aşamaya kadar olan seçim aşamalarında göstermiş oldukları performansı değerlendirmek amacıyla adayla yüz yüze görüşür. Yapılan görüşme ve değerlendirme sonucunda Hava Harp Okulu öğrencisi olamayacağına karar verilen aday diğer seçim aşamalarına devam ettirilmez.

UÇUŞ SAĞLIK MUAYENESİ

saglik Karar komisyonundan başarılı olan adaylar, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde öngörülen sağlık kriterlerine sahip olup olmadıklarını belirlemek amacıyla tüm branşlarda uzman doktorlar tarafından yapılan sağlık muayenesine alınırlar. Sağlık muayenesi sonucunda,”Askeri öğrenci olur, Uçucu yetiştirilmeye elverişlidir” raporu alan adaylar Öğrenci Seçme Uçuş (ÖSU) eğitimine sevk edilirler.
Sağlık muayenesi sonucu olumsuz olan adaylar sağlık muayene sonucuna itiraz etme hakkına sahiptirler. İtiraz hakkını kullanmak isteyen adaylar HHO İKDSM Bşk.lığı tarafından başka bir asker hastanesine sevk edilir. İtiraz muayeneleri sonucunda olumlu rapor alan adaylar kendilerine tebliğ edilen tarihte Öğrenci Seçme Uçuş (ÖSU) eğitimine katılırlar.

ÖĞRENCİ SEÇME UÇUŞU

osu Yalova Tatbiki Eğitim Kampında gerçekleştirilen Öğrenci Seçme Uçuş (ÖSU) Eğitiminde, öğretmen pilotlar nezaretinde adayların gerçek uçuş şartlarındaki pilotaj özellikleri değerlendirilir. Uçuş Eğitiminde başarılı olamayan adaylar elenir. Başarılı olan adaylar ise İntibak Eğitimine alınırlar.

İNTİBAK EĞİTİMİ

İntibak_egitimi İntibak eğitimi, HHO öğrenci adaylarına okulu ve okulda tabi olacakları askeri mevzuatı tanıtmak ve temel askeri eğitimi yaptırmak amacıyla yapılan 2 ila 8 haftalık bir eğitimdir. İntibak eğitimi safhasında başarılı olamayan adaylar elenirler.

KESİN KAYIT

İntibak eğitimini başarı ile tamamlayan ve performans puanı sıralamasına göre belirlenen kontanjan içerisinde kalan adaylar and içerek Hava Harp Okulu öğrencisi olmaya hak kazanırlar. Adaylardan And İçme Töreni`i takip eden ilk 30 gün içinde, noter onaylı YÜKLENME SENEDİ alınır. Bu senet, veli, reşit aday ve müteselsil kefil ile müştereken Noter huzurunda imzalanarak onaylanır. Adaylar reşit olsalar dahi birbirlerine kefil olamazlar. Yüklenme senedi olmadan Öğrenci Kayıt belgeleri tamamlanmış sayılmaz. Giriş koşulları ile ilgili nitelikleri taşımadıkları anlaşılanların ve doldurdukları belgelerde yanlış beyanda bulunanların okul ile ilişkileri kesilir.

Google ile gelen arama sonuçları:

 • hava harp okulu mülakatları
 • hava harp okulu baraj puan 2011
 • Hava Harp Okulu mülakat
 • psikomotor testi
 • öğrenci seçme uçuşu
 • ÖSU
 • hava harp okulu mülakatları nasıl olur
 • hho mülakatlari
 • hava harp okulu psikomotor testi
 • hho psikomotor testi

57 thoughts on “Hava Harp Okulu Seçim Aşamaları

 1. Bilal says:

  Merhaba Mustafa Bey,öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı tesekkür ederim.Bildiğimiz kadarıyla intibak eğitimleri fiziki anlamda zorlu ve biraz ağır geçiyor,okulda da bu tür askeri eğitimler oluyormu,yada yaz tatillerinde katıldıkları Yalova kampında mı askeri fiziki eğitim veriliyor,bu konuda da bilginiz varsa paylaşırmısınız.

 2. BARIŞ says:

  Merhaba, bu kadar soru ve cevaplar için teşekkürler, çoğu işe yaradı; Ama aklıma bir kaç soru var cevaplanmayan öğrenmek istiyorum cevaplarsanız sevinirim; üniversite önlisans mezunuyum yaşım şuan 20 Yeni yıldan sonra yıl olarak 21 oluyorum, bu gelecek yılda başvuru yapmama engel mi yoksa tam sınır yaşında mıyım? Ve lys nin tam olarak bunda ne konumda olduğunu anlayamadım bu konuda da genel bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.

 3. Kadir says:

  Merhaba mülakatlar i geçtim uçuş eğitimi mülakatlarina gireceğim nasıl oluyor yemek konaklama eğitim nasıl oluyor nekadar sürüyor ve hangi tarihlerde gidiyoruz

 4. Fatih kaya says:

  Saglık raporunu aldık ucucu olur kararı ile ama uçuş egitimine cagrılmadık neye göre cagrıldı gidenler

 5. Cumali Anil Demirtas says:

  Hastane den saglam aldim
  Ama mesaj geldi itiraz edilmistir diye bana hastaneye gidin diyor napacam ben simdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.