Hanginize Güvenebilirim ?

İnsanlar mantık ve duygu üzerine kurulmuştur.Mantık her daim kullanılabilien duygular insandan insana değişmektedir.Fakat her insanın hayatında duygusal olduğu anlar vardır.

*Mantık, güven ve beyin sorgulaması yapar ve sosyal mühendisler için aşılması zor bir engeldir Bu yüzden de mantığınıza uygun gitmeye çalışırlar bu da zaman kavramını uzatır Sosyal Mühendisler için..

*Duygusallık  ise mantığın yıkıldığı anlardır.Her insan duygusal zamanlarında birine muhtaç duyar.Böyle zamanlarda o kişi olabilmek istediğiniz değerleri kazanmanıza fırsat sağlar…

Sosyal Mühendislerin ise asıl silahı “Güven” dir.Güven elde edinilerek, güven sağlanılarak Sosyal Mühendis hedeflerine erişir yada erişimi kolaylaşır.

Güven kazanmak kişiden kişiye değişir.Ama her geçen gün güven kazanmak zorlaşıyor.Çünkü insanların mantığı her geçen gün değişiyor.O halde güveni kısa sürede kazanamak isterseniz karşı tarafın mantık hallerinin yıkılmış olması gerekmektedir (2 dakika önce mantığın olmadığı bir halden bahsetmiştik sanırım ;  …..  ?? )

“Mantığın yıkıldığı, beynin sorgulamayı bıraktığı an..! ”

Mantığın yıkıldığı an insanın savunmasız kaldığı andır.Mantığın doğru kullanılamadığı anlar hata yapmaya iten, savunmasız bırakan anlardır.

Kime güveneceğini şaşırır insan, elinde avucunda olanları fark edemez.Çevresinde var olanların farkına varamaz.Bu anlar sosyal mühendislerin aradığı, pusuda beklediği anlardır.En yakınınız gibi yanaşır.Ve sizin bu zor anınızda size destek çıkarak, sırtınızı sıvazlayarak toparlanmanızı sağlar.Amacı sizin toparlanmanızı sağlamak mı ? Hayır.Amacı Güveninizi kazanmak, Ayağa kalktığınızda İyiki varsınız demenizi sağlamak… Ki öylede olacak…

İnsanoğlunun en aciz anlarını kullanır Sosyal Mühendisler.Sosyal Mühendisler hedefleri doğrultusunda vicdan gibi bazı konulardan feragat ederler.O yüzden her zaman karşınızdakinden vicdan ve duygusallık beklememek gerekir.Önleminizi ona göre almalıyızki karşı tarafın vicdanına emanet etmemeliyiz değerlerimizi…

Mustafa YALÇIN
Hanginize Güvenebilirim ?


Google ile gelen arama sonuçları:

2 thoughts on “Hanginize Güvenebilirim ?

  1. Sosyal mühendislikte önemli noktalardan birine değinmişsin..Bu işi çaktırmadan yapıyorsun ya hoşuma gidiyor, Ulu orta SM den bahsetmeyeceksinki hakedenler öğrensin..

    Edit Düzceli mstf xD :/ Sen niye çaktırıyorsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.