Google TV, Rakiplerini temizliyor

Google TV rakiplerini temizliyor

Dünyanın en büyük arama motoru olarak ilk göze batan Google, şimdi de dünyanın en iyi markası olduğunu ispatlamak peşinde.Bir arama motoru olarak yola çıkılan, büyük ve geniş bir sektöre adım atarak alnının akıyla çıkan Google şimdide rakiplerini ayıklamak peşinde.

İnternet dünyasının hızlı, erişebilirlik bakımından sağladığı bilgi ve performans Medyanın önüne geçmişti.Medya kuruluşları bu çağda kaybolmamak için internet platformu üzerinde türlü stratejiler kurmaya çalışırken, Google medya kuruluşlarının bu basit hesaplarını temizleyecek projesini yakında evimize getirecek.

İnternette adını duyurduktan sonra dijital ortamların hepsinde boy göstermeye cep telefonlarından başladı, Televizyon sektörünün 70 milyarlık Pazar payını ise göz ardı edemedi.Adını “Google TV” olarak çok önceden koydu ve prototipinide hazırladı.
Google TV, açık kaynak kodlu android işletim sistemine sahip settop box ‘ ını ( set üstü alıcı ) üretiyor.Bunun için bir çok büyük firmayla ortak çalışma yürüterek, pastadan pay almak isteyenlere payını alanında uzman firmalara sunuyor.Bu firmalardan bir kaçı Intel ve Sony olması alıcımızın içinde intel çekirdeği olacağını düşündürüyor.Nitekim intel atom çekirdeğinin kullanılacağına dair söylentiler mevcut.Alıcının özel klavyesinin üretimini ise Logitech üstlenirken, Google’ın bütün evlere girmeyi hedeflemesi yüzleri güldürüyor.Bunlarla sınırlı kalmayıp HDMI, WiFi, İnfrared alıcı, Flash desteği sağlayacağını açıkladı.Cihaza uygulamalar indirmek, Google Chrome tarayıcısı gibi ilgi çekmeye başladı.Daha görücüye çıkmayan settop box söylentilerinden biri de fiyat olarak normal alıcılardan farkının olmayacak olması.
Bu imkanların bize getirisi ise İnternetle iç içe bir TV imkanı olacak.Rutin internet alışkanlıklarımızın TV ile birleştirilmesinin getirisi ; TV ekranımızda Sosyal paylaşım siteleri, Google aramaları , Vidyolar izleme, Anlık takiplerin yapılabilmesi gibi keyif sunarken kanalları takip etme olanağıda sunacak.
Google TV ne zaman evlerimize ulaşır, Frekanslar Amerika dışına ne zaman çıkar bu konuda hiçbir bilgi verilmezken, Dish Network’le anlaşıp test sürecinin başladığı söylentiler arasında.
Farklı boyutlar kazandırdığı dijital ortamlarda TV pazarının payına Google TV ADs’ leri ne kadar ve nasıl yaklaşacak merak konularından biri.
Değişimlerin bize getirdiklerini düşünürken, Google büyüttüğü rekabet ortamında dev rakiplerine de düşündürdüğü kesin..

Mustafa YALÇIN | CW


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.