Google Spam Temizlik Yaptı

Google, spam yarattıkları gerekçesiyle co.cc uzantılı 11 milyondan fazla internet sitesi ve alt alan adını arama sonuçlarından çıkardı.

The Register’ın aktardıklarına göre, Koreli bir firmanın sahip olduğu co.cc, Google tarafından ‘freehost’ yani kullanıcıların ücretsiz internet sitesi açmalarını sağlayan bir ‘alt domain’ olarak sınıflandırılıyor.

Google’ın kötü yazılımlara, başka bir deyişle ‘çöp siteler’e karşı oluşturduğu takımın bir üyesi olan Oliver Fisher, yaptığı açıklamada kullanıcılarının internet güvenliğini sağlamak amacıyla ‘çöp site’ olarak nitelendirilen co.cc uzantısını artık arama sayfalarında listelemeyeceklerini söyledi.

Yine The Register’ın haberine göre, co.cc ve onunla kurulan internet sitelerinin neden olduğu e-dolandırıcılık olayları, diğer domain’ler ile karşılaştırıldığında, iki kat daha fazla. Ayrıca, co.cc’nin sahibi firma tam olarak 11,383,746 domain’inin olduğunu bildirdi.

Search Land Engine’in açıklamasına göre ise, Google bundan önce de bir ‘çöp site’ temizliği yapmış ve spam olduğu gerekçesiyle Polonyalı bir ‘freehost’u da engellemişti.

Yapılan spam temizliği esnasında çalışanlarının porno sitelerini de tek tek ayıklamak zorunda kalması hakkında oldukça dikkatli davranan Google, bahsedilen uzantıların arama sonuçlarından kaldırılması ile ilgili çalışmalarını yürütmekte.

Kaynak: Ntvmsnbc


Google ile gelen arama sonuçları:

  • anti spam temizleyiciler
  • spam temizlik
  • testing9674996

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.