Email Marketing, Junk Mail Ve Spam Problemi

Email marketing başarı kriterlerini, bir çok  çevresel faktörü ve zaman kriterini de içine kattığı için  hesaplanması  oldukça zordur. Bu yazımda bu faktörlerden bazılarına değineceğim.

Sunucu Yapılandırması:

Mail gönderimi sırasında kullanılan sunucuda SPF ve DNS ayarlarının düzgün yapılması gerekmektedir. Eğer Hotmail , Yahoo vb platformlarda bulunan kullanıcılarınıza attığınız mailler junk olarak algılanıyorsa ilk bakmanız gereken sunucunuzdaki DNS, SPF ve reversedns ayarlarının yapılmış olmasıdır. Bu ayarların detaylarından bahsetmeyeceğim fakat burada önemli olan şudur; mail gönderimi yaptığınız IP niz veya domaininiz, eğer sunucunuzdan birden çok mail adresinden mail gönderimi yapıyorsa bunları SPF TXT dökümanından belirtmeniz gerekmektedir.Mailiniz Hotmail, Gmail veya Yahoo’ya ulaştığında ilk olarak reverse DNS ve SPF ayarlarınızı kontrol eder. Bu ayarlarda bir problem olduğunda  mailiniz junk mail olarak algılanır ve bir çok müşteriniz daha mailinizi okumadan siler.

Google, Yahoo Ve Hotmail

Bu bölümde mail sağlayıcılarına göre özel çözümler sunmanın gönderdiğimiz maillerimizin başarı kriterindeki etkisinden bahsedeceğim.

Google için gönderdiğimiz maillerimizden sorumlu olanın biz olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bunu DNS , SPF ayarlarımıza ekleyeceğimiz bir parametre ile sağlayabiliriz. Ayrıntılı bilgi için kaynaktaki yazıyı inceleyek  ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.Fakat bu mail gönderim adedimizin  haftalık periyotta ciddi rakamlara ulaşması karşısında % 100  etkili bir çözüm değildir.
Şimdi bahsedeceğim yöntem,  gün geçtikçe büyüyen bir potansiyele sahip Gmail ve Yahoo sağlayıcıları için ortak bir çözüm olan yöntem DKIM (Domainkey Indentified Mail) .
DKIM adından da anlaşılacağı gibi RFC4871′de standartları belirlenmiş bir e-mail kimlik denetleme yöntemidir. Bu yöntem gerçekten gönderilen maillerini vendorlar (Yahoo, Gmail, Hotmail) tarafında, sizin tarafınızdan gönderildiğini gösteren bir yöntemdir.

Bir mailin spam olarak algınlanmasın en büyük nedeni gönderen kimliğinin tam olarak saptanamamasıdır. Yani mail adreslerindeki “to” kısmına  sizin mail adresinizi yazarak herhangi biri mail gönderebilir. İşte bu noktada bu yöntem bu mailleri saptamaktadır. Böylece authenticate olan gerçek göndericinin mailine de spam algılaması yapmamaktadır.
Kullandığımız mail sunucumuza DKIM implemantasyonu yaptığımız zaman MTA’mız gönderdiğimiz mailimizin header ve body  bölümlerini kapsayan bir digital imza ekler. Yani maili sunucumdan bir mail gönderdiğim zaman mail sunucum otomatik olarak mailimizin içeriğini  bir private key ile şifreleyerek mailin header başlığına DKIM-Signature olarak ekler. Bu mail Yahoo veya Gmail vendorlarına ulaştığı zaman bu digital imzayı görür ve hemen bu maili gönderiğimiz domain.com gibi domainimize bir DNS sorgusu gönderir ve DNS sunucumuzda, bu domain için public olarak yayınlanan Key’e istekte bulunur. Bu key ile encrypt edilip headera eklenen veri decrypt edilir.
Böylece vendorlar mailin kendisi ile decrypt edilmiş halini kontrol ederler, eğer bu ikisi bir birinin aynısı ise mailin gerçekten domain.com adlı domainden gönderildiğine karar verir, ki bu da spam veya zararlı e-posta olarak algılanmanızı engeller.

Mail gönderimi vendorlara ulaşıncaya kadar bir süreçten geçmektedir. Bu  esnada orijinal yapısında değişiklik oluşup oluşmadığınıda yukarıda bahsettiğim Decrypt edilen DKIM-signuture ile orijinal mail karşılaştırılır, böylece mail yolculuğu sırasında dışarıdan bir değişikliğe uğramış mı diye kontrol edilir. Bu da güvenlik anlamında ciddi bir avantaj  sağlamaktadır.

Öncelikle yukarıdaki bahsi geçen mail gönderim şekli için mail gönderdiğiniz sunucuda bazı ayarlar yapmanız gerekmektedir.  Bu sunucudaki domainler için ayrı ayrı veya ortak Private ve Public domain keyler oluşturmanız gerekmektedir. Bu keyleri de Spf Txt de istenilen standarta yazmanız gerekmektedir. Araştırma yaptığınızda bu digital imzayı üretmeniz ve siteminizde kullanmanız için bazıCryto Api ler göreceksiniz. [Örn:  http://www.bouncycastle.org] Yukarıdaki  bahsi geçen ayarları yapabilmeniz için sunucunuzda DNS, mail server gibi konulara hakim olmanız gerekmektedir. Digital imzaları üretip doğru alanlara  istenen formatta girmelisiniz, aksi taktirde mail gönderimlerinde problem yaşayabilirsiniz. Bu işlemlerin ardından Yahoo için http://help.yahoo.com/l/us/yahoo/mail/postmaster/bulkv2.html linkindeki formu doldurup güvenle mail gönderebilirsiniz.

Gel  gelelim Microsoft tarafına. Microsoft   bu durumda çok ilginç bir davranış göstermiştir. Yukarıda  bahsettiğim DKIM ‘e katılmıştır. Fakat kendi altyapısı olan SenderId’yi kullanmaktadır. Microsoft gönderici için ürettiği SenderId ile Spf kayıtlarını tutmaktadır. SenderId hala oluşturmadıysanızhttp://www.microsoft.com/senderid linkini kullanabilirsiniz. Bu maillerinizin Hotmail tarafında önemsiz kutusu veya junk’a düşmeyeceği anlamına gelmemektedir.
DKIM, SenderId ye göre daha güvenli kesin bir çözümdür. Fakat yazıda bazı alanlarda da bahsettiğim gibi tekrar vurgulamak istiyorum. Dns, mail server, shell scripting konularında  uzman olmalısınız. Yanlış yaptığınız herhangi bir işlem sonunda normal çalışan mail siteminizi bile etkileyebilir ve mail gönderim/alım problemleri yaşayabilirsiniz.

Not: Mail server olarak hmail kullanan arkadaşlar DKIM ‘i kullanabilmesi için yeni versiyonunu yüklemeiler eski versiyonlarında otomatik olarak digital imzayı message subject’e ekleme gibi bir durum söz konusu değil. Bunu yazılımsal olarak c# ile çözebilirsiniz, fakat mail serverınızın desteklemesi ve dns kayıtlarınızdan digital imzayı okuyup attığınız mailere eklemesi en güvenilir olanıdır.

Alıntı


Google ile gelen arama sonuçları:

 • junk mail
 • junk maili nasıl okuacağım
 • junk mail nasıl kontrol edilir
 • automatic email sender spam sorunu
 • junk ayarları
 • junk mail ayarları gmail
 • junk maıl ıcın dns ayarları
 • junk maili bulamıyorum
 • spam junk mail
 • spf dkim

3 thoughts on “Email Marketing, Junk Mail Ve Spam Problemi

 1. Son günlerde, Hotmail farklı bir SPAM kontrol mekanizması kullanmaya başlamıştır. Bu durum, hotmail ile ilişkili e-mail adreslerine mail gönderimine engel olmaktadır.

  Bu durumu aşmak için, Hotmail`e Sender ID kaydı yapmanız gerekmektedir.

  Hotmail`e mail göndermekte sıkıntı yaşıyorsanız, lütfen şu linkteki bilgileri girerek Sender ID kaydınızı tamamlayınız:

  http://www.microsoft.com/mscorp/safety/technologies/senderid/default.mspx

  SPF kaydı oluşturmakta sorun yaşarsanız bizden destek alabilirsiniz.

  Bilgilerinize sunulur.

 2. SPF kaydınızla hotmail sender ID başvurarak email

  kalitenizi yükseltebilirsiniz. Zira başkaları sizin adınıza bu verdiğiniz spf hariç ipden email attığından red edilecektir. İnce bir ayrıntıdır wmler için ihmal edilmemesi gerek.

  1. Aşamada spf kaydınızı bi kontrol edin
  http://www.kitterman.com/spf/validate.html
  2. aşamada
  https://support.msn.com/default.aspx…&wfxredirect=1 buraya giderek ilgili formu doldurun:

  Formdaki istenen
  1.2.3. seçenekleri doldurun
  1. Contact email address spf kaydı olan emailiniz
  2. Spf kaydı olan domaininiz siteadi.com şeklinde girilir
  3. Does the domain have a SPF record? YES deyip altındaki kutucuğa 1. aşamadaki spf kaydınızı ekleyin.

  İşlem bu kadar size 24 saat içinde vermiş olduğunuz emaile bilgi verilecektir.

  Arkasından böyle bir email gelir
  Hello,

  We have added your domain webmastersitesi.com (burda sizin başvurduğunuz site adı yazar) to the Sender ID program. This may take up to 2 business days to be fully replicated in our systems. If you have any questions regarding this please let me know.

  If you should make any changes to your SPF record, you do not need to notify us when you make this or any revision to your SPF record since we will automatically pull the current record from the DNS daily.

  Thanks again for your support in improving online trust and confidence.

  Regards,

  Marcia
  Sender ID Management Team

 3. Merhaba,

  Mail servisleri için yandex altyapısı kullanıyorum ve DKIM ve SPF kayıtlarımın tamamı yapılmış olmasına rağmen Gmail hesaplarına veya google altyapısı kullanan hesaplara gönderdiğim mailler direkt olarak spam’a düşüyor. Aynı şekilde Yahoo, Hotmail veya başka adreslere mail gönderimlerimde hiçbir problem yaşamıyorum. Gmail’e spama düşmemek için başka ne yapabilirim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.