DRM Koruması Nedir ? Kaldırma ve Ekleme İşlemleri

S.A.

Yazıyı çalsınlar diye fligran hazırlamadım, Buyrun kopyalayın paylaşın Türkçe başka bir kaynak bulamazsınız 🙂

DRM Nedir ?

Dijital Haklar Yönetimi – Digital Rights Management ( DRM ) Marketler tarafından dijital medya içerikleri(fim/video/oyun/mp3..) kontrol etmek/Kopyalama/Korsan kullanım’ına karşı Dünya Fikri Mülkiyeti Örgütü(WIPO) destekleyen şirketler aracılığıyla Telif Hakları korunması amacıyla (DMCADigital Millennium Copyright Act) tarafından geliştirilmiştir.

DRM Çalışma Mantığı ?
Çalışma Mantığı olarak olarak içerik üzerinde (DRMS) Dijital Haklar Yönetim Sistemleri tarafından lisans işlenir, medya içeriğinin oynatılacağı ortamda bu haklar kontrol mekanizmaları tarafından lisansı hakkı incelenir, Geçerli olması durumunda oynatılır.http://mustafayalcin.net.tr

Günümüzde; Dvd/Cd Film, Televizyon, Müzik (İnternet-Ses Cdleri), Bilgisayar Oyunları, E-Kitaplar üzerinde uygulanabilirlikleri vardır.
Bu uygulamaya örnek Web Sistem/Şirketler ise Amazon PDF and LIT ebooks, Microsoft Zune, Msn Music, Yahoo! Music Store, Walmart, CyberRead ebook Store, Demand Windows Media Merkezi, Zune Marketplace, BBC iplayer, Xbox Live Store, Amazon Video, CinemaNow, Blockbuster, Netflix DVD kiralama, Limewire, uTorrent, FrostWire vb. yabancı şirketlerin yanı sıra TTNet müzik gibi yerli şirketler de mevcut.

Ayrıca çoklu-medya içeriklerini iPad gibi tüm MP3/MP4 çalar ile, iPod, iPhone, PSP, PS3, Zune HD, Xbox 360, Creative Zen, Archos, Iriver, Sonywalkman, Sansa, Cowon ve Blackberry, Nokia olarak mobilephones , Motorola, Samsung, HTC, LG markalarıda destek vermektedir.

Lisans Mevcut ise DRM Koruması Nasıl Eklenir ?

DRM Korumasının baş mimarilerinden Microsoft, Windows Media Player’ı üzerinde DRM Koruması ekleme imkanı sunuyor.Bu uygulamadan faydalanabilmek için, medya dosyalarınızda yazma hakkınızında verilmesi gerekir.Bu hak içerik sağlayıcı tarafından verilir, Eğer size müzik dosyasını yalnızca yürütme hakkı verilmiş ise kopyalama yapılamayacaktır.

* Media Player üst panel üzerinde ;
Sağ Tıklayarak > Araçlar > Seçenekler > Müzik Kopyala Sekmesi > Müziği Kopyalamaya Karşı Koru tümcesini işaretleyiniz.

Lisans Nasıl Eklenir ?

DRM Koruması için lisans adımları ;
1. Windows Server 2003 32-bit Windows Rights Manager 10.1 SDK edinmeniz gerekir.
2. Lisans Talep Formunu Doldurmanız gerekir : https://wmlicense.smdisp.net/licenserequest-04/licenserequest.aspx
3. Online lisans talep formunu tamamladıktan sonra, isteğiniz doğrultusunda iki iş günü içerisinde Microsoft tarafından lisans sözleşmesi gönderilecek.
4. Sözleşmeyi imzalayarak, iki kopya dönüşü sağlamak ve bir kod imzalama sertifikası almak.
5. Dijital olarak sağlanan anlaşma boş OCX dosyayı imzalamak için kod imzalama sertifikası kullanın ve Microsoft tarafına gönderin. Microsoft imzalı dosyayı ve karşı-lisans anlaşmasını 5 iş günü içerisinde doğrular ve kayıtların tamamlandığını bildirmek için Lisans sözleşmesinin bir kopyasını da tarafınıza iletecektir.
6. Microsoft tarafından gönderilen e-posta üzerindeki yönergeleri takip ederek, Server 2003 üzerinde SDK entegre edilir.http://Cyber-warrior.org/seber

Konunun daha fazla detayı için, Microsoft Resmi Zayfalarını inceleyebilirsiniz.
Not:Dökümanlar İngilizcedir Linkler Translate üzerinde çevrileri sunuldu.

* Lisanslama Windows tabanlı uygulamalar Destekleyen Windows Media DRM
* Lisanslama Windows Media İçerik Koruma DRM
* Lisanslama Chipset ve Cihazlar DRM Destekleyen Windows Media
* Lisanslama Cihazlar Destekleyen Legacy Taşınabilir Aygıt DRM (PDDRM) Version 1

Windows Media DRM Encoder işleyiş mantığı ve kullanımı : http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/howto/articles/protectcontent.aspx

Pratik Lisans İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Lisans işlemlerini pratik yapmak için size bir yol sunacağım ; www.mediakey.com

Bu sistem sizin için her şeyi hallediyor. Tek yapmanız gereken Ticari Olarak yazılımı Firmayla iletişime geçerek satın almanız. Yazılım kullanımı basit olmasının yanı sıra verdiği hizmetleri demo olarak inceleyebilirsiniz ; http://www.mediakey.com/demos.php

Hizmetler :
*Tek kullanım, Öde-izle, Kirala İzle, Bilet Satın Al izle

DRM Nasıl Kaldırılır ?

Burada amaç, nasıl yapıldığını konusunda bilgi sahibi olmanız ve kendi önlemlerinizi geliştirmenizi sağlamaktır. DRM Korumalarını kırmaya teşvik yasal değildir, Tavsiye Edilmez!http://Cyber-warrior.org/seber
Aşağıda verilen yazılım listesi işlevleri ve amaçları belirtilmiştir, Yazılımlarda ücretli olup, demo sürümleri sayfaları üzerinde ücretsiz yayınlanmaktadır.

1) DRM Media Converter :
WMV/WMA/ASF and M4B, M4P, M4V (iTunes) formatlarından dönüştürerek Yasal DRM kaldırılır.

2) DRM Media Converter Pro :
Video ve Ses Dosyalarını dönüştürerek DRM kaldırılır.

3) DRM Digital music converter :
Convert DRM protected music such as DRM WMA, DRM WMV, DRM ASF and M4B, M4P, M4V(iTunes) to plain MP3 or other popular audio formats.

4) DRM Media Converter :
Video & Film (M4V/WMV/ASF) dosyalarını iTunes, Windows Media Centre, Zune Marketplace, BBC iplayer WMV, Xbox Live Store, Amazon Video on Demand, CinemaNow, Blockbuster, Netflix DVD rental, Limewire, uTorrent, FrostWire üzerinden çevirebir.

Mustafa YALÇIN
DRM Koruması Nedir ? Kaldırma ve Ekleme İşlemleri

 


Google ile gelen arama sonuçları:

 • drm nedir
 • drm den muaf müzikler
 • drm korumasını kaldırma
 • drm sıfırlama nedir
 • m4p psp
 • drm koruması kaldırma
 • m4p zune
 • drm sıfırlama
 • drm koruması
 • drm koruması nasıl kaldırılır

6 thoughts on “DRM Koruması Nedir ? Kaldırma ve Ekleme İşlemleri

 1. Emre ÖZTÜRK says:

  Drm uzantılı videolarla alakalı bir sorum olacak bana yardımcı olabilirmisiniz. Cevabınızı dört gözle bekliyorum. Selametle Emre ÖZTÜRK.

 2. ibrahim says:

  Bankaların cep şubelerinde işkem yaparken ekran görüntüsü almak istedim ama drm koruması var diye görüntü alamadım. Bujun bir yolu varmı? Teşekkürler

 3. Verda says:

  Merhaba

  Lingusta istesinden ileri seviye set aldım ve Goldstar marka mp3 çalar içinde teslim ettiler. Ancak ilk cihaz çok kısa süre kullandıktan sonra bozuldu, yenisini gönderdiler o da dinlerken cızırt yapıp kapanıyor. Firmaya gönderip 3. cihazı alacağım ama bunun süresi 2 yıl ve 2 yıl dolmak üzere yani bir daha bozulursa ingilzce setini dinleyemeyeceğim. Firma yardımcı olmuyor ve internette olan uygulamalarını dinlememi tavsiye ediyorlar ancak her zaman internetim olmayabilir. Size sormak istediğim konu bunun içindeki dersleri başka bir mp3 çalara, bilgisayarıma vb. kopyalayabilir miyim. Fikri mülkiyet hakların açok önem veriyorum sadece kişisel kullanım olacak, zira ilk seti usb bellek ile gönderdiler ve kimseyle paylaşmadım. Hatta firmaya cihazdan kaynaklanan fiyat farkını ödeyerek zaten onlardan satın almış olduğum iki seti tek cihaza koplayalamalarını ve elimde bulunan kopyaları göndermeyi bile teklif ettim ama beni dinlemdiler, anlamadılar bile. Bilgi verirseniz çok sevinirim, korumayı kaldırmak yad abaşka bir cihaza taşımak mümkün mü?
  İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.