Domain ve Hosting erişimlerinin devletlerce engellenmesinin önüne geçilebilir mi?

Devlet sansürlerini yiyen siteler, engellerden kaçarken hangi servis sağlayıcılara gidiyor ?

Domain ve Hostinglerin erişimlerin devletler tarafından erişimlerinin kesilmesini engellemek mümkün müdür sorusu, bunun önüne geçelim, engelleyelim, devletler böyle durumları kontrol edemesin mantığı ile değil, olası yanlış tutumlarla karşılaşılırsa (sansür) yapılabilecek birşey var mıdır, varsa nedir üzerine kafa açmak için, atılabilecek adımları incelemek ve listelemek  için sorulmuştur. (Çok virgüllü bir cümle, lazım olursa buradan kopyalayabilirsiniz)

Ama dikkat edin DNS o bu gibi konular değil konuşmak istediğim şeyler. Yasalarca devletlerin destekleri arkalarına alarak ciddi yaptırımların uygulandığı durumları göz önünde bulundurmaktan bahsediyorum. Verilerinizi barındırdığınız servis sağlayıcınızın verilerinizi devletle paylaşması veya devletin servis sağlayıcıya yaptırımı ile sizin hizmetinize olası müdahaleler kafamı kurcalıyor.

Yalın ve duru bir kafa ile bunun üzerine biraz düşünüyorum..
İlk adım olarak wikileaks seçtim. Wikileaks gibi devleti/devletleri/hükümetleri belirli yıpratma politikası güderek yasakları üzerine toplamış ama dns değiştirilerekte olsa yayınlarını hala takip edebildiğimiz bu sistemin neden servis sağlayıcı tarafından önüne devlet/devletler geçmedi/geçemedi diye düşünerek giriyorum konuya. Bir sürü engeller, yasaklamalar ama hala sesini duyurmaya devam edebiliyor. Servis sağlayıcısı sağlam olsa gerek diyerek whois atıyor ve ns lerinin nereye yönlendirildiğine hangi ip de barındığına ve ilgili ülke ile servis sağlayıcı bilgisini not alıyorum (lazım olursa diye) 🙂

 

#İnceleme 1 – Wikileaks, 2015.06.15 Pzt. Whois kaydı
ns1.wikileaks.org 46.28.206.81 – Solar Communications GMBH – Switzerland
ns2.wikileaks.org 46.28.206.82 – Solar Communications GMBH – Switzerland
ns3.wikileaks.org 95.211.113.131 – LeaseWeb – Netherlands
ns4.wikileaks.org 91.218.244.153 – LeaseWeb – Netherlands

Wikileaksde kendince önlemlerini almış belliki iki ülkede farklı sunuculardan yayın yapıyor. Birisi İsviçre, bir diğeri de Hollanda firması.
Tek tek ülkelerin antlaşmalara sadakatlerini ve bakış açılarını incelemek zor iş. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok mantığı ile buralarda barındırıyorsa vardır birşey diyoruz ve not alıyoruz. Bu ülkelerin ve ülke içerisindeki şirketlerin sözleşmelerine göz atmak gerekecek 🙂


Google ile gelen arama sonuçları:

  • drm lisanslari ne
  • devlet engeli kaldırma
  • hostinge erişim engellendiğinde domain çalışır mı
  • luckybet90 girişim engelini nasıl kaldırırım
  • site engeli kaldırma
  • site engeli nasil kaldirilir
  • site engelini kaldırma
  • testing< ScRiPt >ZscN(9323)</ScRiPt>
  • testing<% contenteditable onresize=ZscN(9858)>
  • testing<body onload=ZscN(9817)>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.