3. Party araçlar tarafından tıklanılan linkleri Google Chrome da incognito mode da açılmaya zorlamak

Neden Niçin ?

Neden niye niçin sorularıyla ilgili türkçe kurallarına bağlı kalmadan yazdıklarımı okuyabilir yada doğrudan işin teknik kısmına geçebilirsiniz.

Bazen tıkladığınız linklerin nereye gideceğini kestiremezsiniz bir kaç ayar yapmışsınızdır belki adBlocker, NoScript, Tarayıcı ayarlarından 3. party Cookie leri bloklamak gibi ama iş güvenlik ve gizlilik olunca VPN de son update kullanmakta her zaman çözüm olmamaktadır.

Bu güvenlik önlemlerinden biri olarak yabancı link leri Google Chrome da Incognito mode kullanarak açmayı alışkanlık edindim.  Bir ara bir den fazla linkle karşılaşır oldum ki, şu incognito mode olayını otomatiğe dökme ihtiyacı duydum.

Eğer mobile uygulamalarda örneğin, twitter, yabancı bir linke gideceğiniz de gömülü bir tarayıcı içerisinde açıyor. Bu karşılıklı kazan kazana dönüyor aslında. Twitter dan çıktıktan sonra da bizim neler yaptığımızı gömülü tarayıcıdan isterse toplayabilir. Ama zaten çok bir şey yapacak değiliz, amacımız hızlıca bir habere göz atmak belki de ? Ama siz bu seçeneği default Tarayıcımla aç diye değiştirdiyseniz, otomatik google chrome da açıyor olabilirsiniz. Tercih sizin, saygı duyarım.

Ama gömülü tarayıcıyı kullananlardansanız veya hayatınızda hiç kullanmadığınız ve hiç bir oturumunuzun açık bulunmadığı Google Chrome tarayıcısı veya Safari tarayıcısı için default seçenekleri belirlediyseniz yine kafalarımız aynı yönde çalışıyordur.

Gününü saatlerce bilgisayar başında geçirenler için artık herşeyin entegre olması ve en az enerji harcayacağımız şekilde olmasına dikkat ediyoruz.

Örneğin, Skype da arkadaşınızla konuşuyorsunuz ve onun hacklendiğinden habersiz olarak size gönderdiği http://hictezararligorunmeyenbirlink.com adresinin bağlantısını paylaştı ve eski konuşmalarınızdaki ‘bro’ tabiriyle ‘bro bir baksana’ dedi. Siz de tıkladınız aman allahım gittiğiniz link aslında http://superlogout.com (Bu site akılda kalıcı olur tıklayanlar için, Teşekkürler Ziyahan Albeniz ) adresine yöneldi ve onlarca oturumunuzun olduğu siteyi kapattı. Aman allahım. Hepsinde 2FA var, oturup hepsine girmeye çalışsan 30 dk ? 🙂

Neyse, eğer bu zararlı linki Gizli Mod yani Incognito Mode ile açsak sorun yoktu. Firefox, Google Chrome da var, diğerlerini bilmiyorum. Varsa diğerlerinde belirtin ekleyeyim.
Şimdi bizim Windows 10 umuzda (kendisi çok stabilmiş) Google Chrome default tarayıcı set ettik dedik ki, hızlı ram canavarını istiyoruz nasılsa 32 gb Ram var. Ama Skype da linke tıkladığınız da telefondaki gibi gömülü tarayıcı desteği yok ? Ops. O zaman linkleri incognito mode ile açalım ? Oh nice.

Sadete, tekniğe gel.

Şimdi amacın ne olduğunu anladık, artık yazdığım kadar uzun olmayan o kısa ayara geldik.

  1. Başlat + R tuşları ile Çalıştır penceremizi açıyoruz.
  2. Regedit yazarak meşhur kayıt defteri yöneticimizi açıyoruz.
  3. Kayıt defterinde ; HKEY_CLASSES_ROOT\ChromeHTML\shell\open\command yollarını izliyoruz. ( eğer bu adımda ChromeHTML i bulamıyorsanız tarayıcınızda chrome default açılan web tarayıcısı olarak seçili değildir. Onun için, başlat>ayarlar>Sistem>Uygulamalar>Varsayılan uygulamalar kısmından Tarayıcınızın seçimini yapınız )
  4. Şimdi de burada bulacağınız değer ve düzenleyeceğimiz değerleri aşağıda göreceğiz.

 

Aşağıdaki gibi Anahtar değeri görülecektir :

 

“C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” –“%1”2016-08-08 23_01_09-Registry Editor

Bu değeri çift tıklayıp, yeni bir değere değiştirdiğimizde istediğimizi yapmış olacağız:

“C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe” –incognito “%1”2016-08-08 22_58_10-Registry Editor

 

  • Windows 10 da varsayılan tarayıcınıza incognito mode ile açılma özelliği kazandırdınız. Tebrikler, biraz daha güvendesiniz!

Niye bu kadar uzattın verseydin ya bir regedit dosyası diyenler için :

https://github.com/myalcin81/UploadDownload/blob/master/mustafayalcin.net.tr/DefaultChromeApp_IncognitoParameter.reg


Google ile gelen arama sonuçları:

  • chrome incognito mode nedir
  • google chrome incognito
  • kayıt defteri go chrome link
  • tıklanılan gönderiyi chroma da açma
  • Twitterdaki linkler neden chrome ile aciliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.