1964 Kıbrıs İlk Hava Harekatı

Genel Sekreterlik Tarihçe Şube Müdürlüğü tarafından 1964 Kıbrıs Hava Harekatını ve bu harekat sırasında şehit olan Hv.Plt.Yzb. Cengiz TOPEL`in hayatını ve şahadetini konu alan “Kıbrıs Şehidi Hv.Plt.Yzb. Cengiz TOPEL” ve “1964 Kıbrıs Hava Harekatı” kitabı yayımlanmıştır.

Anısına Saygımızı göstermek için, Blog`umda yayınlamayı uygun görüyorum.

İndirme Adresi: Havaci Pilot Yüzbaşı Cengiz TOPEL.pdf * Kendisi Jet Pilotu idi.

Kaynak Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Aziz Şehidimiz nur içinde yatsın.

Kitaptan Alıntılar

syf 35.
25 Aralık 1963 günü Lefkoşe`den Ankara`ya son yardım çağrısı yapılır: “Her taraftan sarıldık. Son mermilerimizi atıyoruz. Bundan sonra bizi ancak Anavatan kurtarır. Kurtulmamızı; bekliyoruz, ancak Anavatan yardımımıza gelmezse, bunun şu anda anlayamadığımız bir takım sebeplerden ötürü olduğunu kabul edecek ve müsterih öleceğiz. Kurtulamazsak vatan sağ olsun…”
Direnişin liderleri T.C. Lefkoşe Büyükelçiliğindeki telsizin başıda, Ankara`dan gelecek cevabı bekler. Beklenen cevap üç cümlelik bir mesaj olarak gelir: “Milletçe sizinleyiz. Jetlerimiz yolda. Dayanın…”

syf 57
Ada’daki BM Barış Gücü kuvvetlerinin bu imha hareketi karşısında hareketsiz kalması ve Türkiye’nin tüm ihtar ve uyarılarına rağmen saldırıların devam etmesi üzerine Türk müdahalesi gerçekleşir. 07 Ağustos 1964 günü dört Türk F-100 uçağı Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) yığınakları üzerinde alçaktan uçarak ihtar uçuşu yapar ve denize boşa roket atar. Bu uyarıya rağmen Rum saldırılarının devam etmesi üzerine 08 Ağustos 1964 günü 34 uçaklık kuvvet saat 17.30’dan itibaren Erenköy ve Gemikonağı bölgesindeki Rum gemi ve birliklerine taarruz eder. 08 Ağustos 1964 tarihinde yapılan hava akınlarında Hv.Plt.Yzb. Cengiz TOPEL, uçağının isabet alması üzerine paraşütle atlayarak Kıbrıs’a iner ve Rumlar tarafından yakalanarak şehit edilir. 09 Ağustos 1964 günü saat 13.45’den itibaren 64 Türk uçağı Rum hedeflerine bombardıman yapar ve Harekât 18.00’e kadar devam eder. 09 Ağustos 1964 gecesi beş Yunan uçağı Erenköy’ü bombalar. 10 Ağustos günü saat 13.00’te Rum kesimi ateşkes ilan ederek saldırıları durdurur.

cengiz topel


Google ile gelen arama sonuçları:

  • 1964 kıbrıs hava harekatı
  • 1964 kıbrıs harekatı
  • 1964 kıbrıs
  • kibris harekati 1964
  • rum hv kuvvetleri
  • ilk hava harekatı
  • kıbrıs hava harekatı
  • kıbrıs çıkartması pilot şehitler
  • 1964 kıbrıs çıkarması
  • kıbrıs barış harekatı 1964

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.